Élet+Stílus T.S. 2016. november. 29. 19:09

A világ 100 legjobb séfje - tarolnak a franciák

Több mint félezer Michelin csillagos séf javaslata alapján állt össze a Le Chef szaklap harmadszor közreadott világranglistája. A legelőkelőbb helyezéseket a francia szakácsok foglalják el, és uralják is a százas listát.

A ranglista közzétételére a Séfek Világtalálkozóján került sor november 27-én a monacói kulturális központban, a Grimaldi Forum-ban. A legjobb séfnek  a francia Alin Passardot (L'Arpège étterem, Párizs) választották. A második a spanyol Martin Berasategui (Berasategui, Lasarte-Oria), míg a harmadik a francia Pierre Gagnaire (Pierre Gagnaiere, Párizs).

Az első tíz további rangsora pedig így alakul: 4. Michel Bras (Le Suquet, Laguiole, Franciaország), 5. Seiji Yamamoto (Nihonryori Ryugin, Tokió, Japán), 6. Eric Frechon (Epikurosz, Párizs, Franciaország), 7. Jonnie Boer (De Librije, Zwolle, Hollandia), 8. René Redzepi (Noma, Koppenhága, Dánia), 9. Emmanuel Renaut (Flocons de Sel, Megeve, Franciaország), 10. Joan Roca (El Celler de Can Roca, Girona, Spanyolország).

lechef

Már ebből is kiderül, hogy a gall szaklapban a világ élvonalát vezető tíz séf fele francia. A 100-as ranking  áttekintése során kifejezetten szembetűnő a francia túlsúly, a teljes listán már 35-en szerepelnek a nyugat-európai országból. Utánuk következik Japán 13, Olaszország és az USA egyaránt 8-8, Spanyolország  és Németország   6-6 séffel. Bejutott még a legjobbak közé Belgium, Svájc, Hollandia, Dánia, Szingapúr, Egyesült Királyság, Peru, Kína, Hongkong, Svédország, Ausztria, Portugália és Görögország egy-egy mestere.

A már 2017-re kiválasztott séfek 100-as világrangsorában feltűnő a  férfiuralom. Csupán két nő, Anne-Sophie Pic (Maison Pic, Franciaország) és Nadie Santini (Dal Pescatore, Olaszország) került  be a legjobbak közé.

A Le Chef top 100-as listájának harmadik kiadásában meglehetősen nagy nemzetközi csapat, 534 két-három Michelin-csillagos szakember, mesterszakács működött közre, és döntött arról, hogy, kollégáik közül kik tartoznak a világ élvonalába.

A szakma egységesnek tűnik, mégis már a lista  megjelenésekor  vitatták - bloggerek, újságírók, étteremkritikusok -néhányan a francia hegemóniát. Mi legfeljebb azt hiányolhatjuk, hogy még nem csúszott be a mezőnybe magyar séf.  

hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.