Ha hitelt veszünk fel, akkor a biztosítási védelemről is célszerű gondoskodnunk. Megnéztük, mire számíthatunk akkor, ha egy kockázati életbiztosítással csökkentenénk a hitelfelvétel kockázatát.
Ha még nincs életbiztosításunk, de gondolkodunk rajta, hogy kötünk, akkor három fontos kérdést kell magunkban előbb tisztáznunk: mire keresünk megoldást, mikor akarjuk elkezdeni és milyen időtartamra szeretnénk megkötni a szerződést? Ha nem tudjuk a választ erre a három kérdésre, nem fogunk megfelelő terméket választani. Megtakarítási- és nyugdíjcélú biztosítások esetében ez még inkább igaz. Nézzük meg, miért!
Egy életbiztosítási szerződés díjának meghatározásakor a biztosító sok szempontot mérlegel, de a szerződő életkora az egyik legfontosabb paraméter. Minél fiatalabb valaki, annál kisebb az esélye ugyanis egy súlyos betegségnek, illetve az ebből fakadó esetleges tragédiának. Ezért, ha fiatalon kötünk biztosítást, akkor jóval olcsóbban kaphatjuk meg a szolgáltatást. A pénzügyi előny nem csekély: ugyanazon az áron akár kétszer olyan hosszú időtartamra bebiztosíthatjuk magunkat akkor, ha időben lépünk.
A kisebbségben állami tulajdonban lévő Alfa biztosítótársaság az eddigi szolgáltatásit megtartva igyekszik elődje, az Aegon ismertségét és piaci pozícióját megerősíteni. Erről minden felületen kampány zúdul a meglévő és megcélzott ügyfélkörre, akik a cég által rendelt kutatás szerint nem mondhatók kirívóan optimistának, ha a pénzügyi kilátásaikról van szó.
Kérdésekre és kritikai gondolkodásra tanítják a középiskolás diákokat a budapesti Milestone Institute oktatói, akik már több száz diákot segítettek eljutni külföldi elit egyetemekre. Az intézmény alsó évfolyamainak programvezetőjével, Szentpály Dalmával arról beszélgettünk, mi számít versenyképes tudásnak, hogyan formálja a fiatalok szemléletét a vitaközpontú oktatás, és a tehetség miért nem csak a lexikális tudásban rejlik.
2023. július 1-től a megtakarításos élet- és nyugdíjbiztosításokat az eddigi 15 százalékos személyi jövedelemadón (kamatadó) túl 13 százalékos szociális hozzájárulás (szocho) is terheli. A Bankmonitor biztosítási szakértői megvizsgálták, miként érinti ez a megtakarítók pénzügyi helyzetét.
Sok fiatal gondolja úgy, ráér az életbiztosítás megkötésével idősebb koráig, amikor nagyobb esélye lesz a betegségeknek. A Bankmonitor szakértőinek számítása szerint azonban ez pénzügyileg nem kifizetődő, mert annyival drágább idős korban megkötni egy életbiztosítást, hogy összességében többet kell fizetni a védelemért 20 évre, mint 40 éves időtartamra.
A havonta, vagy más rendszereséggel fizetendő életbiztosítások esetében az átlagos szerződéses időszak 10–12 év, ehhez képest a szerződések mintegy fele nem „éri meg” a tartam végét. A nyugdíjbiztosításoknál – a 2014-től fennálló adókedvezmény miatt – valószínűleg jobb lesz a fennmaradási arány, de itt is van lemorzsolódás. Nem túl jó a helyzet az önkéntes nyugdíjpénztárak esetében sem, hiszen csak a pénztártagok mintegy fele fizet rendszeresen. A Bankmonitor.hu nyugdíjszakértői szerint a szerződések idő előtti megszüntetése azonban komoly költséggel és pénzügyi veszteséggel járhat, ennek mértékével pedig sokan nincsenek tisztában.
Van olyan biztosító, amelyik már tervezi az életbiztosítások garantált kamatainak emelését az MNB rendelete nyomán, ami vonzóbbá tette ezeket a konstrukciókat a magas infláció idején is – írja a Bank360.hu.
Elkerülhető a befektetések hozamai után kötelezően fizetendő kamatadó? A megtakarításos életbiztosítás esetében igen – a szakértők elmondják, hogyan érhetjük el a teljes kamatadó-mentességet.