A környezetbarátabb műanyag-felhasználással kapcsolatos vállalások kétharmada nem, vagy csak részben valósul meg – derítette ki a Deutsche Welle. Ebben a cikkben megmutatjuk, hogyan szegik meg az európai élelmiszeripari vállalatok a saját ígéreteiket, és hogyan vonhatná őket felelősségre a jogalkotás.
Egykori kapacitásának már csak töredékét kihasználva, de még ma is pörkölik a cikóriát és gyártják a Maci kávét abban az üzemben, amit egykor a Monarchia egyik legnagyobb pótkávés multicége épített fel az osztrák határtól egy kőhajításnyira, és aminek termékei még a szocializmus évtizedeiben is ott voltak jóformán minden konyhában. A svájci-magyarból tavaly teljesen magyarrá váló Multi-Cikória Kft-nél már leporolták a Maci kávé elmúlt évtizedekben elhanyagolt brandjét: a cukor-, koffein- és laktózmentes változatok célpontjában a tudatos fogyasztó áll, de sokat várnak a cikória egyik nagyon jó élettani hatású összetevőjétől is. Csak ki kell bekkelni a drágulást, behúzni egy fejlesztési pályázatot, és polcra kerülni a nagy kereskedelmi láncoknál.
Magyarország szempontjából nem volt jelentős a kieső orosz agrárexport, végül mégis a legtöbb élelmiszeripari és mezőgazdasági cég nehéz helyzetbe került az intézkedés miatt.
Már Amerikában is megjelent az a franciáktól indult mozgalom, amely az élelmiszer-ipari láncból formája, mérete, színe miatt kihullott, de teljesen egészséges zöldségeket és gyümölcsöket menti meg az enyészettől és tereli vissza a piacra.
Egy kis gyümölcstermesztő cég olyan génmanipulált almát állított elő, amely megsérülésekor vagy fogyasztásakor nem barnul meg, ha például hosszabb ideig az asztalon marad. Az Egyesült Államok zöld utat adott a termék forgalmazásának.
A budai csokoládémanufaktúra úgy veszi fel a versenyt a legjobb minőségű kézműves csokigyártókkal, hogy közben a társadalmi felelősséget szem előtt tartva autizmussal élő munkaerőt alkalmaz, és gyakornoki programot is indított, ahol munkatapasztalatot szerezhetnek az átlagosnál több akadállyal szembesülő emberek.
A bajba jutott cégek megmentéséről szól az egyik eleme annak a magyar élelmiszeripar fejlesztésével kapcsolatos koncepciónak, amelyet a hétfői tematikus kormányülésre készített a Vidékfejlesztési Minisztérium - értesült a Napi Gazdaság.