Messze nem csökkent úgy az élelmiszergyártók műanyag-felhasználása, ahogy ígérték
A környezetbarátabb műanyag-felhasználással kapcsolatos vállalások kétharmada nem, vagy csak részben valósul meg – derítette ki a Deutsche Welle. Ebben a cikkben megmutatjuk, hogyan szegik meg az európai élelmiszeripari vállalatok a saját ígéreteiket, és hogyan vonhatná őket felelősségre a jogalkotás.
A francia élelmiszeripari óriás, a Danone ambiciózus ígéretet tett még 2009-ben: két éven belül a cég palackjaihoz használt műanyag 20–30 százaléka újrahasznosított anyagokból fog készülni, így kevesebb csomagolási hulladéka keletkezik, és leszorítja szén-dioxid-kibocsátását is.
A műanyagszennyezés elleni globális harcban ez fontos lépésnek ígérkezett, hiszen az élelmiszeripar a világ egyik legnagyobb szennyezője. A műanyag nem csak a legelterjedtebb termék, amely fosszilis energiahordozókból, például olajból és gázból készül, de a leghosszabb élettartamú is. A műanyagpalackok például 450 év alatt bomlanak le. Az ebből származó mikroműanyagok pedig az állatokra és az emberekre is károsak – szennyezik az óceánokat, a talajt és még a levegőt is.
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szerint 2019-ben 79 millió tonnányi műanyaghulladék jutott a természetbe a nyílt szeméttárolókból úgy, hogy a talajon vagy vízen keresztül átszivárgott. Ez a teljes globális mennyiség ötöde.
Mi lett volna, ha a vállalatok betartják az ígéreteiket, hogy fenntarthatóbbá válnak? A Deutsche Welle és az Európai Adatelemző Újságírói Hálózat Európa legnagyobb élelmiszer- és üdítőipari vállalatait vette górcső alá, hogy mindezt megtudjuk.