„A társadalomtudományos ismeretek felértékelődtek” – Rácz Andrea dékánhelyettes az ELTE-sek elhelyezkedési esélyeiről

7 perc

2024.12.08. 07:15

2024.12.31. 12:10

Az ELTE Társadalomtudományi Karán diplomát szerzők 70 százaléka nagyon hamar, 1-2 hónap alatt el tud helyezkedni – mondja Rácz Andrea, a kar dékánhelyettese.
. A diplomás-pályakövetési rendszer azt mutatja, hogy az alapképzésen tanulók 70 százaléka nagyon hamar, 1-2 hónap alatt el is helyezkedik a diplomájával.

Az utóbbi két évben megugrott a felsőoktatásba jelentkezők száma az előző időszakokhoz képest. Ez mennyiben érződött ELTE TÁTK-ra jelentkezőknél?

Nálunk nem volt jelentős ugrás, mert a két nagy alapszakunk – a szociológia és a nemzetközi tanulmányok – mindig is népszerű volt, ezekre minden évben magas pontszámokkal, sokan jelentkeznek. A szociálismunkás-képzésben viszont kedvező fordulat volt: többen jelentkeztek rá, annak köszönhetően, hogy már nem kellett emelt szintű érettségi. Idén újraindult az alkalmazott közgazdaságtan alapképzés a karon, ami további hallgatószám-növekedést jelent. Összességében nagy volt a merítés az összlétszámban is, és az elsőhelyes jelentkezéseknél is, tehát tudtunk válogatni. Ilyen értelemben minket nem érintett jelentősen a felvételi könnyítése.

Nem is kellett a pontszámokat lejjebb szállítani, hogy minél több hallgató kerüljön be?

Nálunk, a társadalomtudományi alap- és mesterképzések szintjén sem csökkentek a pontszámhatárok. A karunkhoz tartozik a szombathelyi Savaria Gazdálkodástudományi Tanszék, ahol a felsőoktatási szakképzések esetében valamennyit csökkentettek a pontszámokon. Akik hozzánk érkeznek, eleve nagyon jó tanulmányi és sporteredményeket értek el, nyelvvizsgákat szereztek, tanulmányi versenyeken jó helyezéseket tudnak felmutatni, tehát tudunk válogatni a jelentkezők között.

Helycsere a HVG egyetemi rangsorának élén: a BME megelőzte az ELTE-t, felért a dobogóra az SZTE

A BME lett a legjobb egyetem a HVG legfrissebb felsőoktatási rangsorában. A sokféle metszetben elkészített toplistákon szereplő intézmények vezetői sérelmezik az oktatási és tudományos Huxitot, és leghőbb vágyuk, hogy bekerüljenek a nemzetközi ligákba.

Kik választják a társadalomtudományi területeket?

A nemrég készült gólyafelmérés azt mutatja, hogy a HVG középiskolai rangsorának első tíz helyen lévő gimnáziumából kilencből érkezett új hallgatónk, de sok jó hírű vidéki gimnáziumból is. Kifejezetten jellemző rájuk a magas szintű nyelvtudás. Ez mind az alapszakokra, mind a mesterszakokra érvényes.

HVG Diploma 2025
A társadalomtudományi karok között ELTE – TÁTK a második a HVG Diploma 2025 kiadvány képzésterületi rangsorában, 561 felvételiző jelentkezett ide első helyen, igen magas, átlagosan 425 ponttal lehetett bekerülni. A csaknem 120 különféle kart rangsoroló összetett képzési listán a kar a 28. helyen áll. Az összetett intézményi rangsorban az ELTE a 2., ami a hallgatói kiválóság 1. és az oktatói 5. helyezéséből áll össze.

A HVG Diploma 2025 kiadványban számos összetett és részrangsor is böngészhető különféle összevetésekben, a karok rangsorai mellett a különféle képzésterületek toplistáit is olvashatják.
A magazinban tucatnyi interjú olvasható különböző tudományterületek egyetemi vezetőivel, illetve egyéb hasznos információkat találhatnak az olvasók a felvételi döntésekhez.

A kiadvány itt rendelhető meg. A magazin sok cikkét és részletes rangsorait a hvg360-on és az Eduline-on is olvashatják.

A HVG nemrég megjelent Középiskolai rangsoráról itt olvashat.

A karon tehát nem találkoznak azzal a problémával, amit azért sok helyről lehet hallani, hogy nagyon heterogén tudással kerülnek be a hallgatók, emiatt különböző felzárkóztatókat is kell indítani. Mekkora önöknél a lemorzsolódás?