Plusz pénzt kapnak a távhőszolgáltatók
A magasabb vízdíjak miatt szorulnak többlettámogatásra.
A magasabb vízdíjak miatt szorulnak többlettámogatásra.
A januártól érvényes szabályozás a nem lakossági felhasználóknál az átfolyási átmérő alapján akkor is horribilis összegeket ró fel, ha alig fogyasztanak vizet.
A Magyarországon működő 36 regionális vízműcég fele került a víziközmű-ágazat integrációjára létrehozott Nemzeti Vízművek Zrt. tulajdonába. A vízdíjemelés és a Víziközmű-fejlesztési és Ellentételezési Alap létrehozásának eredményeképp azonban az önkormányzati tulajdonban maradt vízművek pluszbevételeinek egy részét is a Nemzeti Vízmű kezelheti.
Magához vont egy sor döntést és a finanszírozásról is önkényesen döntene a kormány a főváros szerint az új víziközművekkel kapcsolatos törvényjavaslattal.
A nem lakossági fogyasztóknak fel lehet emelni a vízdíjat, a Budapest környéki településeknek viszont kötelező továbbra is olcsón adni a vizet – ez áll egy új törvénymódosító javaslatban. Csütörtökön szavaz róla a Törvényalkotási Bizottság (TAB), a jövő héten az egész Országgyűlés.
Mélyen áron alul kell értékesítenie a vizet nekik, innen a veszteség. A főpolgármester két miniszternek is levelet írt, hogy ha nem csinál valamit az állam, felmondják az állami tulajdonú szolgáltatók szerződéseit.
Ki kell adni, hogyan számolják a vízdíjakat, ez pedig akár egy, a kormány ellen indított kártérítési per alapja is lehet.
A DK szerint a kormány, a Fidesz szerint a DK és a főpolgármester akar vízdíjat emelni.
Részben az enyhe tél, részben a takarékoskodás miatt kevesebb gáz fogyott Európában és itthon is az elmúlt télen. A tavaly nyáron a rezsicsökkentés csökkentését kiváltó energiaválság is enyhülőben, a tőzsdei gázár például már a tavaly év eleji szinteken áll. Az elvi lehetősége megvan annak, hogy ezt mi is érezzük a saját számláinkon, kérdés, hogy a kormány is így gondolja-e. Minden, amit a rezsiárak jelenlegi állásáról tudni érdemes.
Kánaánról igazából persze nincs szó, de a fúrt kutakat illegálisan használó, eddig sem fizetőket a regisztráció felé tolhatja az ingyenesség, a nagyobb földbirtokot öntözők pedig jó sokat spórolhatnak. Víz pedig kell majd, mert egyelőre nem túl rózsás a helyzet annak ellenére, hogy mostanában legalább esik az eső.
A Víz Koalíció nevű civil szervezet szerint a jelenlegi ütemben 300 évig tartana felújítani a teljes vízhálózatot.