Itthon hvg.hu 2023. július. 29. 19:22

Vízdíj-ügyben feszült egymásnak a DK és a Fidesz

A DK szerint a kormány, a Fidesz szerint a DK és a főpolgármester akar vízdíjat emelni.

 

A „hétszeres rezsiemelés” után már a vízdíjat is drasztikusan megemelné az Orbán-kormány a kiszivárgott információk szerint – közölte Varju László, a Demokratikus Koalíció (DK) energia- és rezsiügyi árnyékminisztere szombati online sajtótájékoztatóján. Szerinte az Orbán-kormány az elmúlt tizenhárom év alatt szándékosan véreztette ki a vízi közműcégeket, amelyek így nem tudták elvégezni a szükséges felújításokat, karbantartásokat, ezért a víz több mint negyede elszivárog. A pénzhiány miatt egyre több lesz a csőtörés és egyre nagyobb veszélybe kerül a háztartásokba kerülő víz minősége.

Varju szerint a vízdíj emelése helyett több pénzt kell adni a közműcégeknek a vízszolgáltatás fenntartására, mert az orbáni infláció miatt a magyar családok már nem viselnek el egy újabb rezsiemelést.

A DK-s politikus szavaira hamarosan reagált a Fidesz, amely bedobta a jól ismert kormányzati mantrát: ha csak a Gyurcsány-párton és a főpolgármesteren múlna, sokkal nagyobb terhek lennének a magyar családok vállán, ugyanis elvették volna a rezsicsökkentést, hagyták volna elszállni a fogyasztói árakat, újra elvennék a tizenharmadik havi nyugdíjat, árakat és adókat emelnének.

A nagyobbik kormánypárt szerint napok óta Karácsony Gergely főpolgármester és a Gyurcsány Ferenc vezette „dollárbaloldal” követeli a vízdíjemelést Budapesten, miközben „csődbe vezetik a fővárost”.

Ezt a kijelentést vélhetően Tüttő Kata főpolgármester-helyettes nyilatkozatára alapozták, aki arról beszélt az InfoRádióban, hogy főváros ötezer kilométeres vízvezeték-hálózatából kétezer kilométer elöregedett, a fejlesztések pedig elmaradtak, mivel a Fővárosi Vízművek veszteséges. Erről – mondta – a kormány tehet, mert tíz éve fixálta a vízárakat, de nem csupán a lakosságiakat. Így a gazdasági szereplőknek és az állami intézményeknek is veszteséggel kénytelenek vizet adni a szolgáltatók. Az állam a szolgáltatók fenntartóit, így a Fővárosi Önkormányzatot sem kompenzálta emiatt, ezért a Fővárosi Vízművek beperli a magyar államot.

Pert indít az állam ellen a Fővárosi Vízművek

A vízművek súlyosan veszteséges, Tüttő Kata szerint pedig erről a fixált vízárak tehetnek

A vízdíj emelésének kérdése a csütörtöki kormányinfón is téma volt. Az állami tévécsatorna, az M1 arról kérdezte a Miniszterelnökséget vezető minisztert, hogy támogatja-e az Orbán-kormány a vízdíjemelést, amit a főváros szeretne elérni. Gulyás Gergely nemmel válazolt a felvetésre, mondván, nem támogatják, hogy az emberek többet fizessenek. „A rezsiárak is maradnak augusztus 1-je után” – tette hozzá.

Ezt követően Karácsony Gergely a közösségi oldalán azt írta: abban egyetért Gulyással, hogy az emberek ne fizessenek többet. „Épp ezért kellene tíz év után a cégek vízdíját megemelni, hogy ők viszont fizessék ki az általuk felhasznált víz előállításának a költségét. Most ugyanis a lakosság fizet helyettük. Fizet az összeomló víziközművekkel, a vízhiánnyal, az állandó csőtörésekkel, a veszteséges vízszolgáltatók életben tartásához szükséges közpénzzel.”

„Fizessenek többet a vízzabáló cégek, különben az embereknek kell majd fizetni helyettük” – fűzte hozzá.

Hirdetés
hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.