Tényleg nem fogyasztunk elég fehérjét?
Egyre többször jöhet velünk szembe fehérjepor, magas fehérjetartalmú bögrés süti vagy karamellás proteinszelet a boltok polcain. A fehérjével dúsított élelmiszer lehet az egészséges élet titka?
Egyre többször jöhet velünk szembe fehérjepor, magas fehérjetartalmú bögrés süti vagy karamellás proteinszelet a boltok polcain. A fehérjével dúsított élelmiszer lehet az egészséges élet titka?
Ausztrál kutatók egy nagyszabású, nemzetközi vizsgálat során arra voltak kíváncsiak, miként hat a mentális egészségre, ha valaki rendszeresen eszik zöldséget és gyümölcsöt. A válasz egyértelműnek tűnik, de még mindig akadnak kérdések.
Diéták helyett egyre divatosabb a tudatos táplálkozás, ami az önszeretetre épít, és segít, hogy kontrollban maradjunk. Belefér-e, hogy csokoládét és gyorséttermi ételeket együnk? Lefogyhatunk-e a testünk jelzéseire hallgatva? Az intuitív étkezés fortélyairól Trenka Andrea Petra dietetikus, viselkedéselemzővel beszélgettünk.
Mintha csak egy vihar zajlana a bögrében, olyan a látványa, ha a feketekávéhoz tejet öntenek. Dán kutatók arra voltak kíváncsiak, mi történik ilyenkor a tejfehérjék és a koffein eredeti szerkezetével, hogyan befolyásolják egymást, az ízélményt, illetve a keverék táplálkozási tulajdonságait.
Ehetünk-e gyümölcsöt és fehér kenyeret, ha fogyni szeretnénk? Árthatunk-e magunknak, ha nincs rá szükségünk, mégis gluténmentesen étkezünk? Tényleg méreg a cukor? Mire kell odafigyelni a közösségi médiában terjedő életmódtanácsokkal kapcsolatban? Dietetikus és táplálkozáskutató vendégeink segítségével mindenre választ kaptunk egészségpodcastunk legújabb adásában.
Amerikai kutatók vizsgálták meg, milyen a mikrotápanyagok aránya a globálisan elfogyasztott élelmiszereknek, az eredmény pedig erős figyelmeztetés lehet mindenki számára.
Az űrkutatóknak és -utazóknak azért is van szükségük speciális dietetikusi segítségre, hogy étrendjükkel minél hatékonyabban megelőzhessék a daganatos betegségeket, a csontritkulást és az izomvesztést, ezek veszélye ugyanis többször akkora az űrben, mint földi körülmények között. Miért esznek liofilizált húst, hogyan lehet salátát termelni a bázisokon, és milyen íze van a mikróbákból, ásványi anyagokból és levegőből előállítható fehérjének? Benyó Zsuzsannát kérdeztük.
Nyáron nagyjából tizenöt százalékkal csökken a szervezetünk energiaszükséglete, és ezt érdemes lekövetnünk a táplálkozásunkban is. Dietetikussal beszéltünk arról, hogyan aknázhatjuk ki a levesek és főzelékek rejtett tartalékait, mit igyunk, ha már unjuk az üres csapvizet, és hogyan érdemes kávézni vagy éppen alkoholt inni kánikulában.
Mi vezetett oda, hogy ma már kihívást jelent az egészséges, minőségi táplálkozás? Hogyan változott meg a tápanyagigényünk emiatt? Mit vásároljunk és mely táplálékkiegészítők azok, amelyekre tényleg szükség van? Egészségpodcastunkban ennek jártunk utána.
Most először vizsgálták brit és kínai kutatók azt, hogy az egészséges életmódnak milyen hatása van azokra, akiket genetikájuk egyébként rövidebb élettartamra hajlamosít.
Egy brit orvos megnevezte azokat a zöldségeket, amelyekkel szerinte jobban járunk, mintha frissen fogyasztanánk őket.
Magyarországon egyre többen térnek át a tudatos táplálkozásra, ennek megfelelően megugrott a kereslet a mentes és egészségtudatos termékek iránt. De mi az étrendváltók legfőbb motivációja, és melyek azok az élelmiszerek, amik a legnépszerűbbek azok körében, akiknek fontos az egészségük megőrzése?