Ijesztően sok mikroműanyagot találtak a Tiszában egy ötéves kutatás során
A problémára vannak rendszerszintű és egyéni megoldások is.
A problémára vannak rendszerszintű és egyéni megoldások is.
Lassan tényleg mindenhol jelen vannak a mikroműanyagok, és ez komoly probléma lehet. Most egy újabb helyen találták meg a szervezetben.
A francia Agir pour l’environnment nevű szervezet bevizsgáltatta a műanyag palackokat, és kiderült, többféle mikroműanyag van benne, mint amiről korábban tudni lehetett. Ráadásul darabszámra is egyre több lesz benne, minél többször nyitnak ki egy PET-palackot.
Több veszély is leselkedik az emberre, ha nem a megfelelő anyagú palackot használja egy adott italhoz – de veszélyt jelenthetnek a mikroműanyagok és a baktériumok, gombák is.
Az átlagember szervezetébe egy becslés szerint hetente egy bankkártyányi műanyag kerül apró részecskék formájában. A hatás egyelőre felmérhetetlen, de erősödik a gyanú, hogy egyebek mellett a nemzőképesség is kárát láthatja ennek.
Kínai kutatók egészséges férfiaktól vett spermiummintát tanulmányoztak, és kiderült, nyolcféle mikroműanyag van bennük.
Lassan tényleg mindenhol mikroműanyagot találnak a kutatók: most emberi és kutyáktól vett hereszöveteket vettek górcső alá, és maguk is meglepődtek attól, amit találtak.
Életmentő, de legalábbis rendkívül hasznos lehet az indiai kutatók legújabb fejlesztése, ami korunk egyik legnagyobb problémát jelentő szennyezésével, a mikroműanyagokkal számolna le.
Rengeteg plasztikhulladékot pedig délkelet-ázsiai országokba exportál a Nyugat, amivel egyre inkább ellehetetleníti a helyi halászatot. Olyannyira, hogy Indonéziában egyes halászfalvak inkább átálltak a haltenyésztésre.
A vizsgált emberek közel 60 százalékában volt mikro- vagy nanoműanyag, és ezen csoport körében 4,5-ször volt nagyobb a kockázata több betegségnek és haláloknak – mutat rá olasz kutatók friss tanulmánya.
Nemrégiben megkongatták a vészharangot: japán kutatók a felhőkben is találtak mikroműanyagokat. Azt pedig, hogy ez komoly problémát jelent, most kínai kutatások is megerősítették.
Számos veszélyt rejthet, hogy már a felhőkben is mikroműanyagokra bukkantak japán kutatók – ez ugyanis a szennyezés mind könnyebb terjedéséhez vezethet, és még az üvegházhatású gázok kialakulásában is szerepük lehet.