Hova vezet, hogy már a spermában is találtak mikroműanyagot?
Az átlagember szervezetébe egy becslés szerint hetente egy bankkártyányi műanyag kerül apró részecskék formájában. A hatás egyelőre felmérhetetlen, de erősödik a gyanú, hogy egyebek mellett a nemzőképesség is kárát láthatja ennek.
Hogy mit lövellnek a férfiak a nőkbe, és ráadásul milyen minőségben, az sokakban, sok szempontból vált ki érdeklődést. Nem csoda, hogy bekerült a hírekbe kínai kutatók közleménye: az általuk megvizsgált mintákban minden ondóváladék tartalmazott műanyag mikrorészecskéket. Ning Li és kollégái olyan férfiak mintáit tették spektroszkópba, akik nincsenek kitéve munkahelyi ártalmaknak, és Kínának egy nem különösebben szennyezett részén (Csinan városában) élnek. Igaz, 36 férfi nem túl sok, de Balló András andrológus-urológus, a Pécsi Tudományegyetem tanársegédje elfogadhatónak tartja az ekkora mintát. Már csak azért is, mert a százszázalékos találat véletlenszerű választékból adódott: házasság előtti vizsgálatra jelentkező, egészséges férfiak voltak az alanyok.
Nemigen akad az emberi szervezetnek olyan része vagy váladéka, amelyből az utóbbi években ne mutatták volna ki napjaink környezetszennyezésének egyik kezelhetetlen következményét, a sok parányi műanyagdarabkát. A sperma esetében sem ez az első eset. Ez a speciális folyadék azonban azért is kelt fokozott izgalmat, mert az utóbbi évek egy további fejleménye, hogy világszerte tapasztalják a férfiak nemzőképességének csökkenését. Ez nem akkora mértékű, hogy veszélyeztesse a népszaporulatot, de tudományosan kimutatható. Egyelőre bizonyíthatatlan, hogy az időbeli egybeesés okozati kapcsolatot is jelent-e.