Tech hvg.hu 2024. április. 24. 09:03

Van egy új „szűrő”, ami megtisztítja a vizet a mikroműanyagtól

Életmentő, de legalábbis rendkívül hasznos lehet az indiai kutatók legújabb fejlesztése, ami korunk egyik legnagyobb problémát jelentő szennyezésével, a mikroműanyagokkal számolna le.

Az elmúlt években nagyon sokszor esett már szó arról, hogy mennyire veszélyesek az emberre – és a környezetre – a mikroműanyagok. Egy nemrég megjelent tanulmány szerint például 4,5-szeres a betegségek és a halál kockázata annál, akinek a szervezetében mikroműanyagot találnak, és az sem túl jó hír, hogy a szennyezés képes bekerülni az agyba, ráadásul villámgyorsan.

Sajnos kikerülni egyre kevésbé lehet. Egy korábbi vizsgálat megállapította, hogy a bevizsgált húsok közel mindegyikében található a mikroműanyag, de ott a szennyezés a felhőkben, így pedig értelemszerűen a vizekben is.

A vizet nemcsak megisszuk, de öntözünk és itatunk is vele, így általa sok minden károsodhat. Az Indiai Tudományos Intézet kutatói ezért a víz tisztítására kerestek, és találtak is egy hatékony módot.

Soumi Dutta

A tudósok egy olyan új hidrogélt fejlesztettek ki, amely képes lehet a vízből összegyűjteni a mikroműanyagokat. Az erről szóló publikációjuk a Nanoscale-ben jelent meg. A tudósok szerint a megoldás nemcsak hatékony, de környezetbarát is, ugyanis újra és újra felhasználható a tisztításhoz.

Az anyag háromrétegű polimerhálóból áll, ami lehetővé teszi, hogy a hidrogél megkösse a vízben található szennyeződéseket. Ezután UV-fénnyel világítják meg, amitől az egész lebomlik.

A tudósok már korábban is próbálkoztak valamilyen hatékony szűrőrendszer kidolgozásával, ám azok gyakran eltömődtek, ami hatástalanná, vagy adott esetben használhatatlanná teszi a megoldást. Mivel a hidrogélben nincs a klasszikus értelemben vett szűrő, így eltömődni sem tud.

A kutatók most azon dolgoznak, hogy felskálázzák az eszközt, hogy nagyobb léptékben, például az óceánokban is használni lehessen.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 28. 18:00

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.