Kínai kutatók egészséges férfiaktól vett spermiummintát tanulmányoztak, és kiderült, nyolcféle mikroműanyag van bennük.
Kínai kutatók nemrég arra voltak kíváncsiak, mennyire van hatással a mikroműanyag-szennyezés az emberi spermiumra, az eredményük pedig egészen megdöbbentő: az összes mintában találtak szennyezést – számolt be róla a The Guardian. A kínai Csingtao Egyetem kutatói szerint elengedhetetlen, hogy a jövőben alaposan megvizsgálják, milyen reprodukciós károkat okozhat a szennyezés.
A spermiumszám csökkenése évek óta tartó tendencia, és az esetek 40 százalékára továbbra sincs magyarázat. A korábbi tanulmányok arra utalnak, hogy az ember vegyi kitettsége okozhatja a jelenséget, a vizsgálatok azonban nemcsak erre összpontosítanak. Nemrég egyébként kiderült, már az emberi herékben is ott van a mikroműanyag.
A tudósok Csinan városában 40 egészséges férfitól vettek spermamintát, akik házasság előtt szerették volna felméretni az egészségi állapotukat. A Science of the Total Environment című tudományos folyóiratban publikált tanulmány szerint a mintákból nyolc különböző műanyagot sikerült kimutatni: a legtöbb mikroműanyag a csomagolásoknál használt polisztirol-részecske volt, ezt követte a zacskóknál használt polietilén, majd a PVC.
A korábbi vizsgálatok már megállapították, hogy a szervezetbe bekerülve a részecskék gyulladást okozhatnak a szövetekben, épp úgy, ahogy azt a légszennyezésből származó részecskék teszik, a bennük lévő vegyi anyagok pedig további károkat okozhatnak. Hogy ez mennyire nem vicc, arra már az orvosok is figyelmeztettek: 2024 márciusában azt közölték, 4,5-szeres a betegségek és a halál kockázata annál, akinek a szervezetében mikroműanyagot találnak.
A tudósok rendkívül aggódnak a mostani eredmény miatt, a korábbi egérkísérletek ugyanis azt mutatták, hogy a szennyezés az életképes spermiumok száma jelentősen csökkent, míg a deformitásuk mértéke nőtt.
A kutatók úgy vélik, valamit sürgősen kezdeni kell a problémával, évente ugyanis több millió tonna műanyaghulladék kerül a környezetbe, ami idővel mikroműanyaggá töredezik szét.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.