Tech HVG 2024. augusztus. 08. 20:03

Veszélyben lehet, aki PET-palackot használ kulacsnak

Több veszély is leselkedik az emberre, ha nem a megfelelő anyagú palackot használja egy adott italhoz – de veszélyt jelenthetnek a mikroműanyagok és a baktériumok, gombák is.

Manapság egyre többen használják a PET-palackokat kulacsként, ami ugyan egy környezetbarát megoldás, de több szempontból veszélyes lehet – figyelmeztet bejegyzésében a Tudatos Vásárlók Egyesülete, melyre a 24.hu figyelt fel.

A többször újrahasznált palackokban, valahányszor megtölti, nő az esélye annak, hogy baktériumok vagy penészgombák szaporodnak el a belső falán – főleg akkor, ha nincs alaposan megtisztítva, vagy hosszabb ideig áll benne egy ital. A penészgomba a nem megfelelő szárítástól is megtelepedhet, ennek eredménye pedig allergiás reakció lehet, vagy akár légzőszervi problémák is megjelenhetnek.

Az egyesület a kulacsválasztással kapcsolatban is megfogalmazott egy hasznos tanácsot: érdemes kerülni az átlátszó, plexiszerű műanyag kulacsokat, ugyanis ezekből kijuthatnak a hormonrendszer működését már kis mennyiségben is negatívan befolyásoló biszfenolok. Különösen forró vagy savas folyadék hatására magas ennek a kockázata. Megjegyzik: még az alumínium kulacsokból is szivároghat biszfenol-A (BPA), ha az epoxigyanta bevonatú.

És akkor a magyarok olimpiai sikersportja lett az 50-es palackvisszaváltó

Döcög a palackvisszaváltás, köhög a gazdaság, a kiskermultik vérét szívja a különadó, a miniszterek vaskos fizetésemelést kaptak. Nagy Márton lecserélte a légi irányítás vezetőjét, Lázár János pedig keményen beszólt Mészáros Lőrincéknek. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.

Italtól is függ, milyen anyagú kulacs a legjobb

Veszélyes lehet a kopott polipropilén palack is: bár ez az anyag alapesetben biztonságosnak mondható az egyesület szerint, az elhasználódott palackokból mikroműanyagok kerülhetnek a folyadékba. Tehát, ha kopást tapasztal, ne használja tovább az adott palackot.

De akkor mi a legbiztonságosabb? A bevonat nélküli, élelmiszer csomagolásra alkalmas rozsdamentes acél kulacsok, mivel ezekből nem szabadna vegyi anyagnak az italba jutnia – mondja Dénes Júlia, a Tudatos Vásárlók Egyesületének vegyész szakembere.

„Esetükben fontos, hogy kerüljük benne a savas italok, például a citromos tea tárolását, mert ezek fémek kioldódását okozhatják. Emellett a rozsdamentes acél kulacsok nikkelt tartalmazhatnak, ami az arra érzékeny embereknél allergiás reakciót válthat ki. Figyeljünk arra is, hogy ne legyen műanyag vagy egyéb bevonat a palack belsejében” – figyelmeztet a szakember.

Mérgező anyagok oldódhatnak ki a PET-palackokból, ha a napon hagyják őket

Jobb, ha odafigyel, mennyit áll a napon egy műanyagpalack: ha sokat, egy új tanulmány szerint veszélyes anyagok oldódhatnak a benne tárolt folyadékba.

A savas közeget egyedül az üveg bírja jól, ezért a többször használatos italokhoz a műanyagoknál eggyel biztonságosabb alternatívát jelentenek a hagyományos anyagból, így a rozsdamentes acélból és üvegből készült termékek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Kult Kovács Bálint 2024. december. 27. 20:00

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Hogy Major Erik generációja egyik legjobb színésze, az is jelzi, hogy háromszor is jelölték a legígéretesebb pályakezdő díjára, és idén meg is nyerte a Színházi Kritikusok Céhe elismerését. A Radnóti Színház színészével bűnöző édesapja örökségéről, szeretetlenségről és arról is beszélgettünk, miért érezte úgy, visszaadhatja élete egyik legfontosabb főszerepét.