Kimaradtak a forgalmi adó két és fél évvel ezelőtti csökkentéséből a munkahelyi menzák. A béremelések után most az alapanyagárak is megugrottak, ezért a szakmai szövetség felmelegítené a témát.
A távozó fideszes frakcióvezető és leendő miniszter egy sajtótájékoztatón feltárta étkezési titkait. Kósa Lajos a reformkaját nem bírja, nála a körömpörkölt, a pacalpörkölt és a gulyásleves az igazi. Utóbbiba mindig tesz egy kanál Erős Pistát, sőt, még a dobostortára is. De csak azért, mert gyermekkorában sem a sótlan, főtt hús és a friss, párolt zöldség volt a kedvence, hanem a friss, meleg kenyér, jó vastagon megkenve fokhagymás zsírral. Magyar gyomorba magyar étel való.
Bő egy év múlva borulhat a tízórai-ebéd-uzsonna szentháromsága: a kormány tervei szerint naponta négyszeri étkezést kapnak majd a gyerekek. Csak egyelőre sem a közétkeztető cégek, sem a tanárok nem értik, miként lehetne ezt megvalósítani, főleg, ha ez azt jelentené, hogy menzareggelivel indul a tanítási nap. Borulhat az alig két hónapja startolt menzareform is, és az sem mellékes kérdés, hogy ki fizesse a plusz étkezést.
A néhány hete életbe lépett menzareform, és a vele járó, egyes vélemények szerint sótlan, íztelen, sőt ehetetlen ételek foglalkoztatják a diákokat, szülőket és tanárokat egyaránt. Miután olvasóink is megosztották tapasztalataikat, mi is nekiálltuk menzát tesztelni, és egy héten keresztül egy budapesti általános iskola ebédlőjében fogyasztottuk az egészségesnek kikiáltott reformkaját. A sótlan húsok mellé meglepően ízes levesek társultak, a tányéron hagyott kevés maradékot viszont csak a tanárok poroszos szigorának tudtuk be.
Ehetetlen, íztelen, rossz: a három leggyakoribb jelző, amivel az új, egészséges menzakajákat jellemezték olvasóink. A várakozásoknak megfelelően a menzareform központi kérdése a lecsökkentett sómennyiség lett, amivel mindenki másképp dacol: a gyerekek otthonról vagy a Mekiből viszik a pótlást, de olyan iskola is van, ahol maga a tanár sózza meg sutyiban az ételt. Érzékelhetően több lett a panasz egy közétkeztető szerint, aki nem tartja kizártnak az áremelést. Itt a Menza Monitor.
Eddig azzal jött haza a gyerek, hogy a menzakaja rossz, ezért nem ette meg, pár hét múlva pedig azzal állíthat be, hogy most meg fura, új ételt adtak, ezért nem ette meg – ez a legsötétebb prognózis az alig pár hét múlva startoló közétkeztetési reform debütálásával kapcsolatban. Lehet egyáltalán jól menedzselni a váltást, miközben otthon a szülő továbbra is zsírosan, sósan vagy cukrosan főz? Vannak trükkök, amik segítenek a gyerekeknek átállni? Egyáltalán hogy futnak neki a szülők a mintamenza-reformnak, ha eddig az ehető menzakajáért csatáztak? Szülőket és szakembereket kérdeztünk, és csak egyvalami biztos: nem fog könnyen lecsúszni.
Mintegy száz gyerek és felnőtt lett rosszul a Békés megyei Kondoroson szerda délután, miután megették a közétkeztetésben felszolgált ebédet. Az ÁNTSZ megyei tiszti főorvosa egy szezonálisan jelen lévő vírusfertőzésre gyanakszik.
Michelle Obama folytatja a harcot a fagyasztott pizza és a sült krumpli ellen az iskolákban, pedig a Kongresszus az étkezési előírások szigorításának elhalasztását szeretné elérni.
Szinte az összes helyen talált kifogásolnivalót a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), amely január 18. óta 73 gyermekmenzán vizsgálódott - olvasható a Magyar Nemzetben.
Átfogó, országos óvodai és iskolai táplálkozás-egészségügyi vizsgálatot indít tavasszal az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI), illetve az Országos Tisztifőorvosi Hivatal (OTH). Legutóbb több mint négy éve volt hasonló ellenőrzés – tájékoztatott az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) pénteken.
Már kora reggel intenzív gázszag lengi be az egész környéket. Ha nincs csőtörés vagy vegyi háború, ez csak azt jelentheti, hogy kelkáposzta főzelék, esetleg káposztás cvekedli lesz ebédre a menzán.