Gasztro Megyeri Zsuzsa 2012. augusztus. 16. 09:29

Rémisztő menzakaja újragondolva 7. – Káposztás kocka ­

Már kora reggel intenzív gázszag lengi be az egész környéket. Ha nincs csőtörés vagy vegyi háború, ez csak azt jelentheti, hogy kelkáposzta főzelék, esetleg káposztás cvekedli lesz ebédre a menzán.

Mire delet harangoznak, az ember szaglószerve eléggé elfárad ahhoz, hogy hátrahőköljön, különben is éhes. Ezek után kockáztassuk meg otthon is az elgázosítást?

A tészták elrontásának minden fontosabb szabályát ismeri és alkalmazza a menzakonyha:

1. az alapanyag csak nyomokban tartalmaz tojást, azt is por formájában;

2. a „bő forró vizes” főzés technológiából semmit sem tartanak be;

3. a kifőtt tészta tárolása eleve nonszensz, de langyosan, órákig fedő alatt tartani az amúgy is csirizes anyagot, egyenlő a halálos ítélettel;

4. plusz: az újramelegítés… brrr!

wikipedia.org

Lássuk be, egy jó kis házi káposztás cvekedlitől olykor kibír teljesedni az élet. A tészta gyúrása nem ördöngösség, ezt már a grízes tészta és társai cikkben bizonygattuk. Kezdőknek és ismétlőknek a tésztagyártás pontos menete: Rémisztő menzakaja 4.- Grízes tészta. Fél óránál nem igényel többet, és olyan alapanyagok kellenek hozzá, amelyek megtalálhatóak minden átlagos háztartásban (liszt, víz, tojás).

Ha csuszatésztát készítünk, még a szabályos szeleteléssel sem kell bajlódnunk, elég, ha vékonyra nyújtjuk – bármilyen alakúra –, és beterítjük vele az egész lakást. Ugyanis most nem a friss tésztát szabdaljuk, metéljük, tépjük, vágjuk, hanem megszárítjuk.

Alá tiszta abroszt vagy lepedőt teszünk, hogy a liszt ne a kanapé kárpitjára tapadjon, és a bútorszövet bolyha se egyesüljön tésztánkkal. Akaszthatjuk akár gyerekszoba ajtajára, teríthetjük fotelba, díványra vagy bármilyen nagyobb felületre, amit nem használunk rendeltetésszerűen az elkövetkező órákban. Amíg a tésztát szárítjuk, ne csukjuk be a szobaajtót, ne heveredjünk le szunyókálni, és ne ültessük le a vendéget!

A kopogósra száradt tésztalepedő összetördelése kifejezetten szórakoztató. Vászonzacskóba csomagolva pedig sokáig eláll. Fontos, hogy szellőzzön! Van tehát házi csuszatésztánk és elszántságunk, hogy káposztát reszeljünk, majd pirítsunk. Sokat. A jó káposztás cvekedli titka a sok káposzta és a pirításnak szentelt sok idő. Olcsó, de percig sem tagadjuk, elég fáradságos dolog az elkészítése.

Hozzávalók 4 személyre:

1 kg fejes káposzta

fél kiló csuszatészta

néhány kanál olaj

só, bors

Elkészítés:

Az apróra, vékonyra szelt káposztát először be kell sózni, legalább fél órát állni hagyni, majd jól kinyomkodni. Erre azért van szükség, hogy ne főjön, hanem süljön. A széles aljú lábosban vagy serpenyőben közepes lángon addig kell forgatgatni a káposztát, míg egyenletesen barnára pirul és a lehető legkevesebb nedvességet tartalmazza. Ne sajnáljuk a zsiradékot alóla, a tészta úgyis felveszi, és akkor valóban a tányérra csusszan, ahogy egy jó csuszához illik.

A frissen kifőtt tésztát a káposztával elkeverjük, kevés borssal - ki-ki ízlése szerint - fűszerezzük, ha kell utána sózzuk, és azonnal tálaljuk. Melegíteni nem tapadó aljú teflonedényben ajánlatos, és az is meglehet, elbír még kicsi olajt. Bár sokan vannak, akik kifejezetten gerjednek a kicsit odakozmált káposztás cvekedlire.

Tipp:

1. Köretként olyan húsokhoz, pecsenyékhez tálalva is kitűnő, mint például a ropogósra sült oldalas, kacsacomb (egész kacsát is meg lehet vele tölteni, de ez már felsőbb osztály).

2. Javíthatatlan menzások porcukorral, még elvetemültebbek kristálycukorral is eszik. Ők a túrós csuszát szalonnapörccel és cukorral evők lelki társai.