Forbes: Az állami főlombikosnak a férje volt a doktori témavezetője, vizsgálat is indult – de nem ezért
Novák Katalin sógornője körül nagy a kavarás.
Novák Katalin sógornője körül nagy a kavarás.
A Népszava cikke szerint ellentmondásos számokat közöl az Orbán-kormány a meddőségi kezelésekről és az ennek köszönhetően született gyerekekről.
Történelmi mélyponton a születések száma, az államosított meddőségi klinikákra sok a panasz – írta a kormányzatnak intézett nyílt levelében a Kaáli Intézetet alapító szülész-nőgyógyász, aki korábban is már élesen kritizálta az államosított rendszert.
További részletek kerültek nyilvánosságra abból, a meddőségi kezelések átalakítására tett javaslatcsomagból, melyet a Humánreprodukciós Igazgatóság nemrég tett le a kormány asztalára. Terveik szerint megszüntetnék a kezelések közötti 3 hónapos kötelező várakozási időt, és az öt stimulációból származó összes embriót ingyen beültetnék, de csak szigorú szabályok szerint. Az iskolákba érkeznének a termékenységtudatossági órák, hogy minél előbb vállaljanak gyermeket a magyar fiatalok.
Hosszú ideig titokban tartotta a kormány, mennyi esélye van egy párnak ma Magyarországon arra, hogy lombikbabája szülessen. A nemrég nyilvánosságra hozott – erősen kozmetikázott – számok alapján nem véletlenül: a magyar klinikák hatékonysága elmarad az európai átlagtól, tízből kevesebb mint két nő jár sikerrel. Szakemberek szerint ennek a magas életkori korlát az oka, de szerepet játszanak a nem engedélyezett eljárások és a csok is.
Gulyás Gergely szerint a meddőségi központok hatékonyabb működését kívánják elősegíteni, de egy orvosszakmai vita is zajlik az életkorral kapcsolatosan. Úgy tudjuk, az ingyenességhez szükséges 45 éves korhatár csökkentéséről vita folyik a szakértők között.
Inkább külföldre mennek sokan, ha lombikkezelést szeretnének, miután itthon államosították az ellátást.
A Belügyminisztérium válaszával ellentétben azonban nemcsak a János kórházba, hanem a Dévai Intézetbe is szállítanak át a bezárt intézményekben tárolt embriókból és ivarsejtekből.
A TritonLife csoport társtulajdonos elnöke szerint kölcsönösen előnyös megállapodást kötöttek a magyar állam képviselőivel.
Mostantól állami finanszírozásban működik tovább. A kormány korábban visszaélésekre hivatkozva döntött úgy, hogy a maradék három meddőségi magánklinikát is ellehetetleníti.
A demonstráció szervezői azt kérik a döntéshozóktól, vonják vissza a tervezetet.
A TritonLife-nál bíznak abban, hogy együttműködne velük a jogalkotó, ha változás lenne a meddőségi kezelésben.