Uniós támogatást kapnak a posztszovjet köztársaságok
2,3 milliárd eurós gazdaságélénkítési csomagot biztosít az EU a volt szovjet tagköztársaságok számára – erről egyeztek meg a hatodik Keleti Partnerségi Csúcstalálkozón Brüsszelben.
2,3 milliárd eurós gazdaságélénkítési csomagot biztosít az EU a volt szovjet tagköztársaságok számára – erről egyeztek meg a hatodik Keleti Partnerségi Csúcstalálkozón Brüsszelben.
Újabb ötszáz katonát vezényeltek a déli határra, ahol szombaton rekordot döntött a határt átlépő menekültek száma. A Keletiből sorra indultak a vonatok az osztrák határ felé, Röszkén is rendben szálíltották el a buszok a menekülteket, estére azonban elfogyott a türelmük és áttörték a rendőrök vonalát, majd gyalog indultak el az M5-ösön. Az osztrák kancellár ismét kőkeményen bírálta a magyar kormányt, amely ettől nagyon kiakadt. Hende Csaba pedig mesélt arról, miért mondott le. Napi összefoglaló.
Alig múlt harmincéves, máris kalandos előéletet tudhat maga mögött a pénzhamisítási botrányba keveredett politikus. Ha igaz, amit a pártja állít, három éve hazudja magát a Fidesz ifjúsági tagozati elnökének, és építgeti zavaros üzleti kapcsolatait a posztszovjet térségben. Ám az sem világos, hogy miből él Veress Áron, aki előszeretettel mutatkozott vezető fideszesekkel.
A keleti partnerség soha nem irányult Oroszország ellen, hanem eszköz az EU keleti kapcsolatainak megerősítésére - mondta a külügyminiszter a visegrádi országok és a keleti partnerség vezetőinek budapesti tanácskozásán.
A prágai találkozón Magyarországot a köztársasági elnök képviseli. A legfőbb uniós vezetők távolmaradnak a csúcstalálkozótól.
Az eredeti tervekhez képest rövid, s a hagyományostól eltérő EU-Oroszország-csúcstalálkozóra készülnek az Európai Unió vezetői.
Továbbra is érvényes az Európai Unió ajánlata Ukrajnának a társulási és szabadkereskedelmi megállapodás aláírására, ugyanakkor Brüsszel nem kényszeríti Ukrajnát semmire, Kijevnek magának, szabadon kell eldöntenie, milyen kapcsolatra törekszik az unióval - áll José Manuel Barrosónak, az Európai Bizottság és Herman Van Rompuynek, az Európai Tanács elnökének hétfői közös közleményében.
Egy nagy nemzetközi játszma része lehet a Budapesten kiadatási letartóztatásban lévő Olekszandr Sepelev ügye. A tét nem kevesebb, mint hová áll Ukrajna, az utolsó posztszovjet állam, amely még nem döntötte el, hogy Brüsszel vagy Moszkva felé forduljon. A 22 éve hintapolitikát folytató ukrán vezetésnek most először kellene visszafordíthatatlan döntést hozni, de ez egyáltalán nem könnyű. Nincs egyszerű helyzetben a magyar diplomácia sem, hiszen nemcsak Ukrajnából, hanem néhány nyugat-európai államból is befolyásolni próbálják döntését: adjuk-e ki Sepelevet Kijevnek, vagy esetleg kapjon menekült státuszt.
Jövő hétfőn Martonyi János külügyminisztérium részt vesz a prágai kibővített V4 külügyminiszteri találkozón, amelynek témája a keleti partnerség lesz.
Tapasztalatból tudjuk, hogy a tartós békét és az élet felvirágzását csak az itt élő közösségek autonóm jogainak elismerése és gyakorlása biztosíthatja - mondta Kövér László pénteken Tbilisziben, a Demokratizálás Európában és Európa szomszédságában elnevezésű nemzetközi konferencián, a Demokráciák Közössége Parlamentáris Fórum találkozóján.
A négy visegrádi ország – Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia -, valamint Németország továbbra is aktívan be kíván kapcsolódni az Európai Unió keleti partnerségi programjába, s érdekük, hogy politikailag befolyásolják ezt a folyamatot – erősítették meg közös nyilatkozatukban az érintett országok külügyminiszterei, akik csütörtökön Pozsonyban találkoztak.
Magyarics Tamás, a Magyar Külügyi Intézet (MKI) igazgatója szerint a keleti partnerségi csúcs időpontja nem most került viták kereszttüzébe, szerinte nem kudarc a találkozó elhalasztása. Deák András, a Közép-Európai Egyetem (CEU) EU-bővítési tanulmányok központjának kutatási igazgatója viszont óriási presztízsveszteségnek tartja, hogy a lengyel soros EU-elnökség idejére csúszik át a találkozó.