2013. november. 25. 14:47 MTI Utolsó frissítés: 2013. november. 25. 15:35 Világ

Nyitva tartja Kijevnek az EU a partnerség ajtaját

Továbbra is érvényes az Európai Unió ajánlata Ukrajnának a társulási és szabadkereskedelmi megállapodás aláírására, ugyanakkor Brüsszel nem kényszeríti Ukrajnát semmire, Kijevnek magának, szabadon kell eldöntenie, milyen kapcsolatra törekszik az unióval - áll José Manuel Barrosónak, az Európai Bizottság és Herman Van Rompuynek, az Európai Tanács elnökének hétfői közös közleményében.

"A mind ez idáig példátlan társulási és szabadkereskedelmi megállapodásra vonatkozó javaslat továbbra is az asztalon van. Megkötéséhez politikai akarat, határozott cselekvés és a 2012-ben meghatározott feltételek terén elért eredményekre van szükség Ukrajna részéről" - közölte a két uniós vezető. 

Az Európai Bizottság korábban is többször hangsúlyozta, hogy még soha nem ajánlott egy unión kívüli országnak olyan ambiciózus megállapodást, mint amilyet most Ukrajnának. Az ehhez szükséges feltételeket pedig az EU külügyminiszterei határozták meg. Kijevnek az igazságszolgáltatás és a választási rendszer terén kell reformokat végrehajtania, valamint meg kell szüntetnie az úgynevezett "szelektív igazságszolgáltatás" vagyis az igazságszolgáltatás politikai célokra történő felhasználásának gyakorlatát.

Az EU készen áll, hogy nyitottabb és támogatóbb legyen azokkal, akik hajlandóak a reformokra és a modernizációra - áll Barroso és Van Rompuy közleményében.

Az Európai Tanács és a bizottság elnöke arról is említést tesz, hogy tisztában vannak azzal, mekkora külső nyomás nehezedik Kijevre, mindazonáltal úgy vélik, hogy a rövid távú megfontolásoknak nem szabadna felülírniuk a hosszú távon várható pozitív eredményeket.

Az Európai Unió ugyanakkor nem kényszeríti sem Ukrajnát, sem más partnerét, hogy az EU vagy bármilyen más regionális szervezet között válasszon - jelenti ki a két uniós vezető, akik szerint az ukrán polgárok az elmúlt napokban világossá tették, hogy teljes mértékben megértik az európai társulás jelentőségét és elfogadják azt.

Barroso és Van Rompuy "erőteljesen helyteleníti" Oroszország álláspontját a kérdésben. Barroso és Van Rompuy szerint a keleti partnerség mindenki számára hasznot hoz, az EU és a partnerségi országok közötti viszony javítása nem ezeknek az államoknak a többi szomszédjukkal, így Oroszországgal fenntartott kapcsolatainak rovására kell, hogy történjen.

"Az EU készen áll, hogy világosabbá tegye Oroszország számára, milyen kölcsönös előnyök származnak abból, ha növekszik kereskedelmünk, forgalmunk szomszédjainkkal" - üzeni Moszkvának a két uniós vezető, kijelentve, hogy tiszteletben tartják a keleti partnerségben részt vevő országok szuverenitását és függetlenségét, valamint hivatkoznak arra is, hogy a társulási és szabadkereskedelmi megállapodások "kétoldalú természetűek".

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.