Az egyetlen igaz ember?
Pokol alkotmánybíró a hivatalos irányvonaltól nem kívánatos eltérést észlel, s nem rest szóvá tenni.
Pokol alkotmánybíró a hivatalos irányvonaltól nem kívánatos eltérést észlel, s nem rest szóvá tenni.
„A vitatott rendelkezések Alaptörvénybe ütközése akkor sem lenne megállapítható, ha az indítványozó álláspontját elfogadva az Alkotmánybíróság az Alaptörvény eredeti indítványban felsorolt cikkeibe… ütközőnek találná”. Ez a gyönyörű mondat a magyar alkotmánybíróságtól származik.
Ízelítő a független intézmények működéséből: Salamon alkotmánybíró annak a törvénynek alkotmányosságáról dönt, amelynek elfogadásában komoly szerepet vállalt.
A vita eddig leginkább arról folyt, hogy a köztársasági elnöknek van-e joga az alaptörvény-módosítás alkotmányossági felülvizsgálatát kérni. Ez a vita félrevisz, mert nem számol azzal a szemponttal, hogy tényleg Balsai István, Szívós Mária és Salamon László nevével fémjelzett Alkotmánybíróságtól várjuk a jogállam megőrzését, illetve eltereli a figyelmet magának, a módosításnak a tartalmáról.
A Veszprémi Törvényszék volt vezetőjének írása az Alkotmánybíróság, IV. 2096/2012. sz. határozatáról.
Látszólag az Ab szembeszállt a kétharmaddal, és megvédte az igazságszolgáltatást a kormányzattól, amely mindent megtesz azért, hogy még a független bíróságokat is maga alá gyűrje. Valójában azonban a határozat nem eredményezi azt, hogy a már felmentett bírák visszakerülnének eredeti pozíciójukba.
Az Alkotmányblog szerzője bemutatja, milyen alkotmánybíráskodási modellek léteznek a világ más részein.
Az Alkotmánybíróság hatáskörének szűkítése az alkotmánybíráskodás végét jelentheti, és előrevetíti, mi várható az új alkotmánytól. Most csak az alkotmányhű konzervatívok vannak abban a helyzetben, hogy korlátozzák a kormányfő törekvéseit - olvasható a Szuverén.hu oldalon.