#Polcz_Alaine
„Orvosgyógyszer”, a „pszichoanalízis anyja” és Al Capone analitikusa – a pszichológia magyar forradalmasítói
A gyermekkor kutatása és a betegségek lelki eredetének vizsgálata is összekötötte a hazai pszichológia XX. századi nagyjait – derül ki egy új műből, a 21 magyar, aki forradalmasította a pszichológiát című könyvből. Miért volt köztük olyan sok tudományszervező, hogyan lett emberarcúbb az egészségügy, és ki analizálta Al Caponét?
Ungváry Krisztián szerint példátlan, hogy a Polcz Alaine könyve elleni orosz fenyegetést nem követte azonnal magyar diplomáciai tiltakozás
A történész szerint a magyar kormány nem védi meg a saját állampolgárait, ennél mélyebbre magyar diplomácia nemigen süllyedt az elmúlt száz évben.
Az egykor tiltott tudományterület, amit a magyarok többször is megújítottak
Izgalmas életutak, a tudományon keresztül emancipálódó női értelmiség és az emberarcú egészségügy is szóba került a HVG Könyvek kiadó új pszichológiatörténeti kötetének bemutatóján az Ünnepi Könyvhéten. A <em>21 magyar pszichológus, aki forradalmasította a pszichológiát</em> című összeállítás szerkesztői arról is beszéltek, ki analizálta Al Caponét és mennyiben „magyar” a transzgenerációs trauma elmélete.
Egy milánói Polcz Alaine-könyvbemutatóra beült egy orosz diplomata, hogy elmondja, a mű az oroszok ellen hangol, és ennek rossz vége lesz
A milánói orosz konzulátus képviselője egy könyvbemutatón mindent bevetett, hogy a szovjet katonák által megerőszakolt magyar írónő története mellé odaállítsa az orosz narratívát, és még arra is utalást tett, hogy az erőszakoskodó szovjet katonák igazából ukránok lehettek. A történelem átírásának és az Orosz Föderáció démonizálásának rossz vége lesz – hangzott el a diplomata szájából. A kiadó és a fordító udvariasan leépítette a próbálkozást.
Karácsony: Szégyelleném, ha utasítást kellene adnom, melyik moziban, mit játsszanak
Száznegyven éjjeli menedékhelyként szolgáló férőhellyel bővül a fővárosi hajléktalanellátás; nettó ötmilliárdért adnak el egy Bécsi úti telket, valamint közterületet neveznek el Pege Aladárról és Polcz Alaineről.
A hűvös szenvedély mestere – 100 éve született Mészöly Miklós
A XX. század magyar irodalmának egyik legjelentősebb újítója és morális etalonja, az abszurd dráma, az egzisztencialista regény, a posztmodern próza úttörő mestere volt Mészöly Miklós. Hol tiltották, hol tűrték, és igazából csak a rendszerváltás után kapta meg a formátumához méltó elismerést.
Így tanultunk meg elszakadni a feladatainktól, megfeledkezni az időről
A legsötétebb, lelassult téli napok, illetve az ünnepek utáni bágyadtság a legalkalmasabb időszak és állapot arra, hogy átadjuk magunkat a kedvenc könyveinknek. Azoknak, amelyeket nem lehet rohanva, a villamoson olvasni. Amelyekhez nyugalom, csend, egy kis egyedüllét és egy jó meleg takaró kell. Azoknak, amelyeket valamiért újra és újra előveszünk, mert szeretjük, amivé leszünk általunk, hogy elvarázsolnak, hogy felkészítenek az új évre, hogy kiszakítanak minket mindabból, amiből már nagyon elegünk van december végére. A hvg.hu Élet + Stílus rovatának bekuckózásra kiváló, nagyon szubjektív könyvajánlóját adjuk ajándékba olvasóinknak.
„Hallottam a légzését” – Amit a gyász fázisairól tudni kell
Szerettünket elveszíteni az emberi élet talán legnehezebb tapasztalata – idézzük fel minden évben a halottak napja felé közeledve. Kevés élmény van, amely az ember lélektani működésében ennyiféle szinten okoz változásokat. A gyász szakaszain végigjutva viszont meglepődve megállapíthatjuk, hogy a számunkra kedves személy halálából sok mindent megtanultunk.
Törőcsik Mari újra filmez
Mindössze 37 millió forintból, hat napig forog Törőcsik Mari főszereplésével és Novák Emil rendezésében az Ideje az öregségnek című televíziós monodráma. A filmet, amelyet Erdélyben, a tordai sóbányában és Budapesten vesznek fel, várhatóan ősszel fogja vetíteni a készítését finanszírozó Duna TV.