PDSZ: Sehogy nem jön ki a kormány által ígért 32,2 százalékos pedagógusbér-emelés
Aki magasabb végzettségű, régebb óta van a pályán, vagy magasabb fizetési kategóriában volt, annak ez mindössze 10-15 százalékot jelent – vagy egyenesen semmit.
Aki magasabb végzettségű, régebb óta van a pályán, vagy magasabb fizetési kategóriában volt, annak ez mindössze 10-15 százalékot jelent – vagy egyenesen semmit.
Nem mindegy ugyanis, mit vesznek hozzá alapul. Ha a már növelt minimálbért és bérminimumot is beleszámolják, akkor az emelés valójában csak 20 százalék körüli lesz, aminek pedig az infláció már előre elvitte a javát – ettől tartanak a pedagógus-érdekképviseletek.
Tárgyalásra hívta a Belügyminisztérium a pedagógus-szakszervezetek képviselőit, az egyeztetés témája lesz a január 31-ére tervezett újabb pedagógussztrájk. Egy belső felmérés azt mutatja, hogy a tanárok benne lennének az akcióban, hogy 11 pontos követeléslistájuknak érvényt szerezzenek.
Sokan harminc év tanítás után is csak egyhavi végkielégítést kaptak, holott a szakszervezet szerint három havi járna nekik.
Nemcsak egy szigetszentmiklósi iskolában vihetnek fel hamis adatokat a KRÉTA rendszerébe a tanárhiány miatt, hanem az egész országban, üzemszerűen.
Így kevesebb tanár kell, viszont van, ahol a meglévőnek kétfelé kell tanítania. A PDSZ szerint rosszul értelmezik a köznevelési törvényt.
Megjelent a státusztörvény végrehajtási rendeletének tervezete. A tanári fizetéseknél a Belügyminisztérium óriási mozgásteret hagyott az iskolák fenntartóinak, elképzelhető olyan helyzet, hogy két, ugyanolyan sávba tartozó tanár közül az egyik majdnem háromszor annyit keres, mint a másik. A szakszervezet attól tart, hogy teljesen szubjektíven fognak arról dönteni, ki mennyit keres. Jön a küzdelem a tanárhiánnyal, és a tanári eskü is. Mutatjuk a részleteket.
"A törvény számos olyan rendelkezést tartalmaz, amely mind a pedagógusok, mind a tanulók, mind pedig a szülők számára hátrányos, nem beszélve arról, hogy a törvény címével ellentétben semmiféle életpályát, előmenetelt nem foglal magában" – írják.
Nagy Erzsébet úgy látja, a kormány részéről az is lehet a szándék, hogy az ellenzéki pártokat meggyőzze, nincsenek is komoly gondok a jogállás-tervezettel. Az érdekképviselet ezért korábban minden pártnak elküldte, mit tartanak problémásnak a javaslatban.
Újabb megmozdulást szerveztek szerdán a diák- és tanárszervezetek a közoktatást átalakító javaslat ellen. Akárcsak a legutóbbi akció során, most is a Karmelita kolostorhoz vonult a tömeg, ahol áttörték a kordont, a rendőrség pedig könnygázt vetett be.
Szerda délután a Bazilikától indul a menet.
A státusztörvény ellen tiltakoznak a pedagógus-szakszervezetek és az Egységes Diákfront: délután öttől vonulnak a Kálvin térről a Széchenyi István térre.