Újabb megmozdulást szerveztek szerdán a diák- és tanárszervezetek a közoktatást átalakító javaslat ellen. Akárcsak a legutóbbi akció során, most is a Karmelita kolostorhoz vonult a tömeg, ahol áttörték a kordont, a rendőrség pedig könnygázt vetett be.
Nagyjából ezren gyűlhettek össze szerda délután Budapest V. kerületében, a Szent István-bazilika előtt, ahonnan fél ötkor indult el a státusztörvény ellen szervezett tüntetés – számolt be az Eduline. A résztvevők a Zrínyi utca – Nádor utca – Széchenyi István tér – Akadémia utca – Garibaldi utca – Vértanúk tere – Báthory utca – Szemere utca útvonalon vonultak az Alkotmány utcába. Mint azt a szervezők előzetesen írták, innen a Margit hídon keresztül a Clark Ádám térre mentek tovább, és már délután elképzelhetőnek tartották, hogy a múlt heti tüntetéshez hasonlóan most is a Várban, a Karmelita kolostornál kötnek majd ki.
A felvonulók „a könnygáz nem tanít” skandálással utaltak vissza az előző hétfői megmozdulásra, ahol a kordonbontó tömegbe fújtak be „vegyi anyagot” a rendőrök, majd később közleményben jelezték, csak „az agresszív tüntetőkkel” szemben vetették azt be. Korábban a szervezők elmondták, „gyermekvédelmi spray”-t, vagyis tejszínhabot visznek magukkal szerdán, válaszul a sokak által túlkapásnak minősített rendőrségi reakcióra.
Negyed hatra a tömeg megérkezett az Alkotmány utcába, ahol beszédek hangzottak el, a diákszervezetek képviselői pedig bejelentették, "hétigenes" népszavazást kezdeményeztek a Nemzeti Választási Irodánál. A kérdések mindegyike az "Egyetért-e Ön azzal" felütéssel kezdődik és az alábbi követeléseket tartalmazza:
- Önálló oktatási minisztérium létrehozása
- A pedagógus alapilletmény 50 százalékos növelése, továbbá a fizetések összegének évenkénti növelése a KSH által meghatározott inflációs ráta alapján
- Esélyegyenlőség az oktatásban vagyoni helyzettől és vallási-világnézeti hovatartozástól függetlenül
- A pedagógusok és a nevelést, oktatást közvetlenül segítők jogállását átalakító törvényi szabályok elutasítása
- A köznevelési és szakképzési intézmények vezetőit a fenntartó csak a diákönkormányzat és a szülő közösség, a nevelőtestület, az intézményben működő szakszervezet, valamint a közalkalmazotti tanács véleményezése után, indokolási kötelezettség mellett nevezhesse ki
- Sztrájktörvény eltörlése
- Pintér Sándor lemondása
Elmondták, a népszavazáshoz szükséges aláírásgyűjtésben olyan "nagymúltú szervezetek" támogatására is számítanak, mint a Civil Összefogás Fórum vagy a Fidelitas, magánszemélyek között pedig többek között Bayer Zsolt segítségében bíznak. Ezután hivatalosan lezárták az eseményt, majd Simkó Edit pedagógus azonnal bejelentett egy újabb tüntetést, amely a Margit hídon át a Clark Ádám térig tart majd, "ezután pedig bármi megtörténhet".
A tüntetők hat óra után értek fel a hídra, ahol a Pest felé vezető oldalt elfoglalták, a forgalmat addig a villamossínekre terelték. "Aki dudál, velünk van" – skandálta a menet, több sofőr pedig eleget is tett a felszólításnak. Nagyjából fél óra alatt átértek a tiltakozók Budára, ahol a Fő utcán vonultak a Lánchíd felé – ezt az útvonalat még bejelentették a rendőrségen. Bár előzetesen ezt nem jelezték a hatóságok felé, lehetett rá számítani, hogy innen felmennek a Budai várba, a Telex tudósítása szerint már akkor több száz rohamrendőr sorakozott fel a miniszterelnök hivatala előtt, amikor a tüntetők még csak a Batthyány tér környékén jártak.
"Ismeritek azt a mondást, hogy három a magyar igazság, egy pedig a ráadás?" – kérdezte a vonulást az Alkotmány utcában bejelentő Simkó Edit hét óra után pár perccel, miután a tömeg megérkezett a Clark Ádám térre. Hozzátette, lezárult a mai nap második demonstrációja, de kezdődik is a harmadik, amelyben civilek szólaltak fel az akkumulátorgyárak és a kilakoltatások ellen is. Szót kapott Szabó Tímea, a Párbeszéd frakcióvezetője is, aki "magyar anyaként" állt színpadra és elmondta, nem akarja, hogy gyereke egy olyan országban nőjön fel, ahol a kínai akkumulátorgyárak miatt nincsen ivóvíz, a rendőrök pedig könnygázt fújnak a diákok arcába azért, mert kiállnak az igazságukért.
Bár az őszi-téli tüntetések során a szervezők igyekeztek elhatárolódni a politikától, úgy tűnik, mostanra letettek erről az elhatározásról. A múlt heti tüntetésen ugyanis a momentumos képviselők és Hadházy Ákos kordonbontó akciójához csatlakoztak, néhány nappal később pedig a DK jelentette be, hogy a pedagógusszakszervezetek kérésére az ellenzéki pártok előzetes normakontrollal támadják meg az Alkotmánybíróságon a státusztörvényt. A szerdai demonstrációhoz pedig a Kétfarkú Kutyapárt is hozzájárult, a Clark Ádám téri színpadon ugyanis az alábbi felirat szerepelt: "Demonstrációnk technikai hátterét az MKKP biztosította számunkra. Köszönjük, kutyák!".
"Bohár Daniéknak üzenem, hogy szívesen elcserélem a Sorostól kapott dolláraimat az adófizetőktől ellopott forintjaikra" – mondta Pankotai Lili a színpadon és hivatalosan lezárta a "harmadik tüntetést" is, majd bejelentette, mennek tovább a Karmelitához. A tömeg azonnal elindult a Hunyadi úton a várba, a kolostor épületéhez azonban nem tudtak odamenni, az oda vezető utat ugyanis elállták a rendőrök. "Engedj be" – skandálták a tüntetők és a Kossuth nótát, valamint a Himnuszt énekelték.
A Dísz téren a tüntetők megpróbálták átadni a tejszínhabos flakonokat a rendőröknek, akik – nem túl meglepő módon – nem fogadták azt el. A rendőrsorfal és a tiltakozók egymásnak feszültek és lökdösődés kezdődött, néhány perccel később pedig egy alezredes szólította meg a tömeget egy megafonon keresztül. Elmondta, a jelenlévők jogsértő magatartást tanúsítanak, ugyanis jelenlétükkel megsértik a gyülekezési törvényt és felszólította őket, lépjenek hátra egy lépést a sorfaltól, különben hivatalos személy elleni erőszakként kezelik az akciót, amely rendőri intézkedést vonhat maga után. A tüntetők azonban nem tágítottak, az első sorban állók láthatóan készültek a könnygázra, ugyanis sálat kötöttek az arcukra, a hátrébb állók pedig a földre ülve skandálták, hogy maradnak.
Ezután átvonultak a Színház utcai bejárathoz, ahol lefújták tejszínhabbal a rendőröket, majd áttörték a kordonnak azt a részét, amely előtt nem álltak egyenruhások. Belül azonban már várták őket és néhány pillanattal később könnygázzal fújták le a tüntetőket, majd elkezdték kiszorítani őket az építési területről. Ez nagyrészt sikerült is, az egyik demonstráló azonban felmászott a felújítás alatt álló épület állványzatára, de olyan is volt, akit a rendőrök húztak be a kordon mögé. "Gyerekekre könnygáz, Orbán full gáz" – reagált az eseményekre a tömeg.
Fél kilenc körül egy mentőautó érkezett szirénázva a helyszínre, de sérültekről egyelőre nem tudni. Közben a police.hu-n megjelent, hogy a tüntetés során öt embert előállítottak "a Karmelita Kolostornál rendőrökre támadók közül", akikkel szemben hivatalos személy elleni erőszak miatt kezdeményeznek büntetőeljárást az ügyészségen. A további elkövetők azonosítása folyamatban van – tették hozzá. Nem sokkal később a Momentum közleményben jelezte, hogy egyik képviselőjüket, Tompos Mártont is előállították és videót is közöltek arról, ahogyan a képviselőt a sorfal mögé rántják:
A momentumos Tompos Mártont is berángatták a Karmelitánál felsorakozott rendőrsorfal mögé
Egyre erősödik a tanárok, diákok, szülők tiltakozása, miután az oktatási kormányzat drasztikus lépésekkel próbálja megtörni a jogaikért kiálló pedagógusok ellenállását. Az iskolai akciók összérnek, a mozgalom már az ország mind több részére kiterjed. Kövesse cikksorozatunkban a friss híreket, riportokat, interjúkat, elemzéseket. "A Momentum politikusai közül többen részt vettek a mai tüntetésen és a Karmelita körüli eseményeken.
Kilenc órára többé-kevésbé nyugodtabb lett a hangulat a várban, a demonstrálók nagy része hazament, néhányan a sorfal előtt ülve folytatták a tiltakozást. Bár a szerdai tüntetés végét a szervezők is bejelentették, elmondták, hogy nem állnak meg, további akciókat szerveznek majd a következő hetekben.
A március elején nyilvánosságra hozott javaslatcsomag értelmében egyebek mellett módosítanák a költségvetési törvényt a béremelések céljából, a közalkalmazotti jogviszony helyett a „köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyt” vezetnék be, rendszeresítenék az éppen tesztelés alatt álló teljesítményértékelési rendszert és ellenőriznék az adatokat a tanárok számítógépein. Ez utóbbi pont azonban kikerült a tervezetből miután a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkárral egyeztetett múlt héten, ám ezt a tanárok még nem tartják lényegi elmozdulásnak, így továbbra sem tudják elfogadni a státusztörvényt.