Itthon hvg.hu 2023. április. 24. 17:07

Lefújtak egy tüntető tanárt könnygázzal a rendőrök a Karmelitánál

A státusztörvény ellen tiltakoznak a pedagógus-szakszervezetek és az Egységes Diákfront: délután öttől vonulnak a Kálvin térről a Széchenyi István térre.

Jogaikat követelő tanárok
Friss cikkek a témában

Hétfőre hirdetett újabb sztrájknapot a Pedagógusok Szakszervezete és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete a köznevelési és szakképzési intézményekben, így tiltakoznak a kormány által március elején közzétett, státusztörvénynek nevezett javaslattal szemben. A tervezet ellen az érdekképviseletek petíciót is indítottak, amelynek keretében eddig több mint 4700 tanár jelezte, hogy a törvény elfogadása esetén hajlandó lenne felmondani.

A pedagógusok szerint a teljes köznevelési rendszert érintő átalakítás nem alkalmas a szakemberhiány kezelésére, tovább ront a tanszabadság helyzetén és a béremelést sem garantálja megfelelően.

A tanárok melletti szolidaritásként és „az egyre növekvő állami elnyomás” ellen az Egységes Diákfront is megmozdulást szervezett, ők hétfőn 17 órától vonulnak a Kálvin térről a Belügyminisztérium épületéhez, a Széchenyi István térre.

A demonstrációt élőben közvetítjük, ez a cikk folyamatosan frissül.

Az útvonal a következő: Kecskeméti utca - Egyetem tér - Károlyi utca - Ferenciek tere - Kígyó utca - Piarista utca - Március 15. tér - Apáczai Csere János utca - Vigadó - Eötvös tér - Széchenyi István tér (volt Roosevelt tér). A Facebook eseményt ide kattintva nézheti meg.

Fazekas István

Öt után pár perccel körülbelül 500 ember elindult a Széchenyi térre. “Státusztörvény – bosszútörvény” az új skandálás.

Fazekas István
Fazekas István
Fazekas István

 

A tömeg már a Március 15-e térnél jár, helyszíni tudósítónk szerint rendőrt alig látni. És még az eső is elállt. "Pintér, takarodj, vidd az összes haverod" – szól a tömeg, ahogy halad a Vigadó felé. Sokan követik a demonstrációt a házak teraszairól, ablakokon kihajolva. A menetet egy rendőrségi kisbusz vezeti.

A Széchenyi térre 18 órára terveznek odaérni a tüntetők, a tér 20 óráig lesz lezárva. Emlékeztetőül: eddig több mint 4700 tanár jelezte, hogy a státusztörvény elfogadása esetén hajlandó lenne felmondani, több mint fele annyian, mint ahányan összesen otthagyták a tankerületeket az utóbbi két évben.

Fazekas István

A tüntetők megérkeztek a Széchenyi térre. A felállított mikrofonokhoz először a DSZ ügyvivője, Nagy Erzsébet lépett oda, és azt kérdezte: “Pintér, gyere le. Hol vagy, melyik ablakon nézelődsz?” Mire a a tömeg is rákezdett, hogy "Pintér, gyere le".

A Széchenyi téren szól a diáktüntetések dala, a "Mi vagyunk a Grund!", nagyjából 2 ezren lehetnek. Először Máté András szólalt fel, az Oktatási Hálózat aktivistája elmondta, a kormány a státusztörvénnyel jól bevált stratégiáját használja, amivel jobbággyá és szolgává akarja tenni a pedagógusokat. “Aki nem akarja a szolgaságot, annak nincs más útja, mint a tiltakozás” – tette hozzá.

 

Fazekas István

Később egy tizenegyedikes osztályfőnök és egy óvónő állt a színpadra, utóbbi elmondta, a pedagógusok azon öt százalékába tartozik, akik 30 év alattiak. Elmondták, hogyan érzik ma magukat a pedagógusok: kiszolgáltatottan, mint akibe belerúgtak. A korábbi tiltakozási hullámot, polgári engedetlenséget úgy írták le: “nem tanítottam, azért, hogy taníthassak”.

A gimnáziumi tanár szerencsésnek tartja magát, amiért nem kell a megélhetés és a tanítás között választania, de a többségnek másod-, vagy harmadállást kell vállalnia ahhoz, hogy eltartsa magát és a családját. Fiatalabb kollégája elsírta magát, amikor arról beszélt, a státusztörvény minden pedagógust bánt, neki személyesen is fáj, csak “óvónéni szeretne maradni”.

“Most már kibaszottul itt van az ideje, hogy összefogjunk. Hajrá Magyarország!” – zárta beszédét a fiatal óvónő.

Egy technikumi diák szerint nem igazak azok a kritikák, amelyek szerint a több mint egy éve tartó tiltakozásoknak ne lenne eredménye, hiszen a kormány egyre drasztikusabb intézkedései épp azt mutatják, hogy félnek; ezt pedig együtt érte el mindenki, aki bármilyen formában kiállt az oktatás jobbá tételéért.

“A státusztörvényt Dúró Dóra módra kell ledaralni, a reszlit pedig elégetni, hogy soha senkinek ne jusson eszébe mégegyszer ilyet kitalálni” – mondta a felszólaló.

Schermann Fruzsina, az ADOM Diákmozgalom elnöke a reggeli, Belügyminisztérium elé szervezett ülősztrájkról beszélt. Mint elmondta, ezzel akarták demonstrálni azt, hogyan bánik velük a tárca nap mint nap: átlépnek a fejük fölött.

A PDSZ-es Nagy Erzsébet először is köszönetet mondott minden sztrájkoló tanárnak, külön kiemelve azokat, akik a polgári engedetlenséget választva közvetlenül kockáztatták megélhetésüket. Hozzátette, negyven éves pályafutása során mindig jó viszont ápolt tanítványaival, de még így is meglepte az a támogatás, amit az elmúlt évben tapasztalt a diákok részéről, akik a tüntetéseket szervezték, ülősztrájkkal vállaltak szolidaritást, vagy éppen éjszaka virrasztottak a Belügyminisztérium előtt.

Elmondta, hogy a tiltakozásokat addig folytatják, amíg az országnak nem lesz normális közoktatási rendszere. Ezután pedig hivatalosan lezárta a rendezvényt.

Nagy Erzsébet után Pankotai Lili lépett a színpadra, és arra szólította fel a tömeget, induljanak el együtt a Karmelitához, ahol jelenleg is kordonbontás zajlik. “A folytatás most kezdődik, ebben a pillanatban, úgyhogy gyertek velünk! A Lánchídon keresztül indulunk most!” – zárta a beszédét.

A tüntetők többsége tovább indult a Miniszterelnökségnek otthont adó Karmelita felé. A tömeg eleje mindjárt felér a Halászbástyához, helyszíni tudósítónk szerint a a Hunyadi János utat végig megtöltik.

A demonstrálók a Halászbástya lépcsőjén elénekelték a Kossuth nótát, majd a Himnuszt. A “Pintér, gyere ki!”-t időközben felváltotta a “Viktor, gyere ki!”. A menet eleje 19 óra körül megérkezett a Karmelitához. A rendőrök sorfalat állnak a miniszterelnök hivatala körül. “Miénk ez az ország!” – skandálják a tüntetők.

Korábban a momentumosok megpróbálták elbontani a kordont az épület elől, Hadházyt és Gelencsért is kézben cipelték arrébb. Videónkon az látszik, ahogy 19 óra után nem sokkal momentumos politikusok és Jámbor András nekitolják a kordont a rendőröknek.

 

 

A Facebookon közvetítjük a tüntetést, ide kattintva láthatják élő videónkat.

Dorina
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.