Itthon hvg.hu 2023. december. 20. 10:59

Újabb pedagógussztrájk lehet januárban az iskolákban

Tárgyalásra hívta a Belügyminisztérium a pedagógus-szakszervezetek képviselőit, az egyeztetés témája lesz a január 31-ére tervezett újabb pedagógussztrájk. Egy belső felmérés azt mutatja, hogy a tanárok benne lennének az akcióban, hogy 11 pontos követeléslistájuknak érvényt szerezzenek.

Belső felmérést készített a sztrájkbizottság, az eredmények azt jelzik, hogy a tanárok egy jelentős része vállalná a január 31-re tervezett esetleges munkabeszüntetést – mondta Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) országos választmányi tagja az Indexnek.

Az érdekképviseleti vezető szerint néhányan a polgári engedetlenségtől sem zárkóznak el, de annak alacsony a támogatottsága, mivel sokakat elrettentett, hogy a tavaly őszi akciók után több pedagógust kirúgtak amiatt, mert ily módon tiltakoztak.

A „jogtalan" munkabeszüntetésben részt vevő tanárok felelősségre vonásáról faggatja a belügy az iskolaigazgatókat

A sztrájkoló és a másodállást vállaló tanárokról is többet akar tudni a Pintér Sándor vezette tárca az iskolai kérdőíves kutatásával. A szakszervezet bírálja a kérdésekbe csomagolt állításokat.

A PDSZ választmányi tagja megjegyezte: a munkabeszüntetésre a január 31-et azért tartják jó dátumnak, mert 2022-ben és 2023-ban is ekkor sztrájkoltak. Akkori követeléslistájukat azóta frissítették is, így az most 11 pontból áll, melyek az alábbiak:

  • A pedagógusok új életpályájáról szóló törvényt vonják vissza.
  • Azonnali 50 százalékos béremelést minden, köznevelésben dolgozó számára.
  • A neveléssel-oktatással lekötött munkaidő 22 óra legyen.
  • 5 elemű bérrendszert vezessenek be.
  • Töröljék el a teljesítményértékelési rendszert.
  • Minden gyermekekkel töltött munkaidőt ismerjenek el tanítással lekötött munkaidőnek.
  • Töröljék el az oktatásban dolgozók sztrájkjogát korlátozó rendelkezéseket.
  • A kormány hozzon létre európai normáknak megfelelő érdekegyeztető tanácsot.
  • Töröljék el a szakszervezetek működését és jogait korlátozó rendelkezéseket.
  • Vonják vissza a szakszervezeti tagdíjak munkáltató által történő átutalását tiltó rendelkezést.
  • Legyen egységes Oktatási Minisztérium.

G7: Másfél hónap alatt közel 2500 pedagógus állt fel, és még ez sem a teljes adat

Csak az állami szektorból állhattak fel ennyien július közepétől augusztus végéig, az egyházi és egyéb fenntartású intézményekről nem tudunk.

A szakszervezetek a követelések megújítása után a Belügyminisztériumhoz fordultak, Maruzsa Zoltántól pedig olyan választ kaptak, amelyben az államtitkár kifejtette: a státusztörvényt az oktatásban dolgozók 99 százaléka elfogadta, így annak visszavonása szerinte „indokolatlan”.

Itt vélhetően arra gondolt Maruzsa, hogy a teljes dolgozói állománynak csak kis százaléka adta be a felmondását a pedagógus státusztörvény parlamenti elfogadása után, csakhogy ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy egyetértenének vele, és ezen kívül is vannak azért feszültségek az ágazatban:

Pedagógusbér: hiába jön az uniós pénz, az emelés továbbra is csak ígéret

Több mint egy éve ígéri az Orbán-kormány a pedagógusok béremelését, 2025-re a bruttó 800 ezer forintos átlagot - ha majd jön az EU-s pénz. Ám most, hogy már tényleg jön, jövőre így is csak az enélkül is tervezett 10 százalékos emelés tűnik biztosnak, amit viszont már el is vitt az infláció.

(Nyitóképünk illusztráció)

 

Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.