Itthon hvg.hu 2023. szeptember. 07. 07:41

Tankerületi levélben tiltották meg az iskolai csoportbontást

Így kevesebb tanár kell, viszont van, ahol a meglévőnek kétfelé kell tanítania. A PDSZ szerint rosszul értelmezik a köznevelési törvényt.

Tankerületi utasításra nem lehet az iskolákban 14 fő alatti csoportokat létrehozni, ami több intézményben megnehezíti, sőt akár el is lehetetlenítheti például az idegennyelv-oktatást vagy a felzárkóztatást – írta a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetére (PDSZ) hivatkozva a Népszava.

A lapnak az érdekképviselet ügyvivője, Nagy Erzsébet azt mondta, már a nyáron is hallottak ilyen tervekről, de a tanévkezdés óta számos konkrét panasz is érkezett hozzájuk. Egy budapesti gimnáziumban például idén már nem indítottak két külön csoportot a németet kezdő szinten tanulóknak, emiatt öt diáknak egy felsőbb évfolyammal kell egy csoportba járnia. Ez azt is jelenti, hogy a némettanárnak egy tanórán lényegében „kétfelé” kell tanítania. Egy másik iskolában a nyelvvizsgára készülő felsősöknek kell együtt tanulniuk a kezdőkkel.

A PDSZ-hez eljutott egy tankerületi levél is, amiben a köznevelési törvényre hivatkozva tiltották meg 14 főnél alacsonyabb létszámú iskolai csoportok indítását.

Ez Nagy Erzsébet szerint egy félreértésen alapulhat. A 14 fős korlát az óvodai csoportokra vonatkozik, de a törvény egyik mondatában ez nincs egyértelműen tisztázva, ezért akár az iskolai csoportokra is érthető. Az ügyvivő ugyanakkor nem zárja ki, hogy a tankerületekben szándékosan értelmezték félre a jogszabályt, ugyanis ha kevesebb csoport indul, nemcsak a tanórák száma csökken, hanem kevesebb pedagógus is kell.

A PDSZ továbbította a panaszokat az állami iskolafenntartó Klebelsberg Központhoz, ahonnan azt a tájékoztatást kapták, a törvény vonatkozó részét nem lehet úgy értelmezni, hogy az iskolai csoportokra is vonatkozik. A tankerületek utasításainak így semmilyen jogalapja nincsen – tette hozzá Nagy Erzsébet.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.