A rendőrség felvette a kapcsolatot a nőjogi szervezetekkel, több ezer ügyet vizsgálnak újra
A rendőrség a Patent és a NANE Egyesülettel egyeztet, a nők elleni erőszakkal foglalkozó képzéseik kiterjesztését tervezik.
A rendőrség a Patent és a NANE Egyesülettel egyeztet, a nők elleni erőszakkal foglalkozó képzéseik kiterjesztését tervezik.
A demonstráció a tragédia helyszínétől indult, és a Parlament előtt ért véget. Az eseményre főként női rendőröket vezényeltek ki a hatóságok, a résztvevők több százan voltak. Nem csak a japán anya tragédiája miatt vonultak: a magyar hatóságok rendre magukra hagyják a bántalmazott nőket, gyerekeket.
A rendőrség eleinte balesetként kezelte a lakástűzben elhunyt japán nőnek az esetét, később azonban már arról beszéltek, hogy a nőt korábbi férje bántalmazhatta, illetve gyújthatta fel.
Ágyban dohányozva, lakástűzben halt meg az a nő, aki jogvédők szerint sokszor panaszkodott bántalmazó exférjére, aki maga értesítette a tűzoltókat. A rendőrség közölte: kivizsgálták az ügyet, és egyelőre semmi nem utal idegenkezűségre.
Magyarországon leginkább kampányszerűen tematizálja a kormány a reproduktív jogokkal kapcsolatos kérdéseket, amelyekről a társadalom egy részének nincs kiforrott véleménye – emiatt sem mindegy, hogy milyen keretezésben találkoznak ezekkel a témákkal az emberek – mutat rá egy friss kutatás. Az is kiderül belőle, hogy az abortusz megítélésében nem vagyunk elmaradva az európai átlagtól, többségükben még a vallásosak és a kormánypártiak sincsenek a tiltás mellett. A nők támogatóbbak a férfiakhoz képest, ugyanakkor az ítélkezés és az infantilizálás a nőgyógyászati ellátás során is előjöhet, a sürgősségi fogamzásgátlóról pedig még mindig él az a tévképzet, hogy a terhesség megszakítására jó.
Megalázó helyzetek, nem megfelelő tájékoztatás és magány a legnehezebb időszakban - ezekkel szembesülnek azok a nők, akik a terhességmegszakítás mellett döntenek ma Magyarországon.
Az új lengyel kormány eltörli a sürgősségi fogamzásgátlók vénykötelességét, így Magyarország marad az egyedüli ország az EU-ban, ahol továbbra is receptköteles a tabletta. Emiatt most sok év után újra előtérbe került az ügy, több tízezer ember követeli a jelenlegi rendszer lazítását.
A párkapcsolatokba más és más gyerekkori, vagy későbbi feldolgozatlan traumákkal, kötődési stílusokkal érkezünk, és amint elmúlik a rózsaszín köd, vagy megjelennek az első nehézségek, jönnek a konfliktusok is. De vajon hol a határ a rossz és a bántalmazó párkapcsolat közt? Hogyan ismerhetjük fel, ha egy párkapcsolat bántalmazó? Péterfi Verával, a Patent Egyesület munkatársával beszélgettünk a bántalmazást érintő tévhitekről. November 25-e a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapja.
Ritkán fordul elő, hogy kifejezetten nőjogi szempontból olvassuk a híreket vagy gondolunk vissza arra, hogy milyen volt egy adott év, de most mégis megtesszük.
A szívhang-rendeletként is emlegetett intézkedés ellen szervezett tüntetést az abortuszhoz való jog világnapjára, szeptember 28-ra a Patriarchátust Ellenzők Társasága (Patent) nevű jogvédő egyesület, a kezdeményezéshez összesen tizenöt civil szervezet csatlakozott. A tüntetők a Kossuth téren 18 órától gyülekeztek.
Két hét múlva lesz a demonstráció. A szervező Patent Egyesület szerint a kormány évek óta nyirbálja alattomos módon a nők reprodukciós jogait.
Útjára indult a Patent és a NANE által létrehozott Segítők Hálózata, amely gyors és praktikus segítséget kíván nyújtani a nők elleni erőszak áldozatainak. A hálózatról a projekt két koordinátorával, Les Krisztinával és Bárdits Évával beszélgettünk. Elmondták, hogyan zajlik az önkéntesképzés, miért hatalmas a látenciája a zaklatással, zsarolással kapcsolatos eseteknek, és miért lenne óriási szükség nőközpontú, traumafókuszú, áldozathibáztatást elkerülő ellátórendszerre.