Eltemették Mécs Imrét
Örök nyugalomra helyezték az Óbudai Temetőben Mécs Imrét, egykori 56-os halálraítéltet, volt SZDSZ-es és MSZP-s politikust.
Örök nyugalomra helyezték az Óbudai Temetőben Mécs Imrét, egykori 56-os halálraítéltet, volt SZDSZ-es és MSZP-s politikust.
A család azt kéri, aki osztozik a gyászban, egy szál virággal rója le a kegyeletét.
Barátjáról és küzdőtársáról, a múlt héten elhunyt Mécs Imréről a személyes emlékein túlmutató írását Rainer M. János történész, az 1956-os Intézet Alapítvány kuratóriumi elnöke a HVG felkérésére fogalmazta meg.
"Hiszem, hogy lesz még korszak, amikor Mécs Imre nevét, a megújult, európai Magyarország megteremtői között fogják számontartani."
1956 identitása mintha elveszett volna, és nem a Kádár-korszakban, hanem épp az elmúlt 15 évben. Hol tévesztettünk utat? - kérdezte 2006 őszén az annak az évnek a tavasza óta MSZP-s színekben politizáló egykori 56-os elítélt Mécs Imrétől a HVG. A 17 évvel ezelőtti interjút a ma elhunyt Mécs Imre emlékezetére közöljük.
1956-os tevékenysége miatt halálra ítélték, egy év után életfogytiglanra változott a büntetése, az 1963-as amnesztiával szabadult. Sikeres mérnök lett, amíg ki nem rúgták, amiért forradalomnak nevezte '56-ot. Aktív tagja lett a demokratikus ellenzéknek, kezdeményezője annak, hogy 1985-ben ellenzékiek is induljanak az országgyűlési választáson. A Közép-európai Egyetem és a bős-nagymarosi népszavazás ötletadója, jelentős szerepet vitt az SZDSZ elődjének számító Szabad Kezdeményezések Hálózata megalakításában, a rendszerváltás után az SZDSZ, másfél évtized múlva pedig az MSZP országgyűlési képviselője lett. A most elhunyt politikussal a HVG 1996-ban készített portréinterjút, ezt közöljük most újra.
Az egykori ‘56-os halálraítélt, az SZDSZ alapító tagja, volt SZDSZ-es majd MSZP-s parlamenti képviselő 89 éves volt.
Az állambiztonsági szolgálatok utolsó nagy erőbedobásainak egyike volt Nagy Imre és társai újratemetése, de már csak furcsa kibicként vettek abban részt. A folyamatot megállítani nem, legfeljebb már csak befolyásolni akarhatták, a hatalmas igyekezetben két ügynöktől is szó szerint ugyanaz a jelentés született.
Ha a 301-es parcellába évtizedeken át kijáró, első fokon halálra ítélt Mécs Imrén múlott volna, nem öt, hanem sokkal több '56-os hőst temettek volna 1989. június 16-án, és a vállukon vitték volna a koporsókat a Parlamenttől a Hősök teréig.
A történelem ott van a családjaink történetében. Családunk pedig meghatározza azt, milyen emberek leszünk. Mécs Anna, az 56-ban halálra ítélt Mécs Imre lánya arról beszélt a TEDxYouth@Budapest idei eseményén, hogyan kellett megküzdenie a fontos emberekkel a családjában és önmagával.
Az 1956-os forradalom 60. évfordulóján a II. kerületi Nagy Imre téren állítják fel a Forradalom lángja emlékművet, amely korábban a Kossuth téren volt.
Több ezer ember vett részt péntek délután Göncz Árpád volt államfő temetésén az Óbudai temető 16-os parcellájában. Mécs Imre búcsúbeszédében azt mondta, jó lenne, ha sok Göncz Árpád lenne, aki a szeretet embere volt, de tudott határozott és kemény is lenni. Orbán Viktor családjával magánemberként látogatott el a gyászszertartásra, a hátsó sorokban foglalt helyet.