Itthon MTI 2016. szeptember. 28. 13:18

Végleg elviszik a Kossuth térről az 1956-os emlékművet

Az 1956-os forradalom 60. évfordulóján a II. kerületi Nagy Imre téren állítják fel a Forradalom lángja emlékművet, amely korábban a Kossuth téren volt.

A Fővárosi Közgyűlés szerdán jóváhagyta, hogy az Országgyűlés Hivatala az áthelyezési, valamint a későbbi működtetési és karbantartási költségek átvállalása mellett felállítsa a téren Lugossy Mária térplasztikáját.

Az elfogadott előterjesztésben emlékeztettek, hogy a négy méter magas obeliszk 1996-ban került a Kossuth térre, Göncz Árpád akkori köztársasági elnök javaslatára, felállítása közadakozásból valósult meg. Az emlékművet a Kossuth tér rekonstrukciójának kezdetekor, 2013-ban távolították el.

A javaslat vitájában a DK-s Gy. Németh Erzsébet felolvasta az 1956-os tevékenységéért halálra ítélt Mécs Imre nyílt levelét, aki arra kérte a képviselőket, hogy ne szavazzák meg az emlékmű új helyen történő felállítását, mivel szerinte annak a parlament épülete előtt van a helye. Az MSZP-s Horváth Csaba azt mondta, az emlékmű II. kerületi elhelyezését csak ideiglenes jelleggel tudnák elfogadni, a közgyűlés azonban nem támogatta az erre vonatkozó módosító javaslatot.

A Jobbik is tiltakozott az áthelyezés ellen, mint közölték, a lángnak az Országház mellett a helye, ezért javaslatban kezdeményezik majd annak megvizsgálását, miként lehetne elhelyezni a szóban forgó emlékművet a nemzet főterén.

Láng Zsolt, a II. kerület fideszes polgármestere felszólalásában azt hangsúlyozta, hogy az emlékmű készítői beleegyeztek abba, hogy alkotásukat az új helyszínen állítsák fel.

A testület döntött arról is, hogy ugyancsak az 1956-os forradalom 60. évfordulójára a II. kerületi Bem téren emlékkövet helyezzenek el, amely az 1956-os lengyel szolidaritást örökíti meg. A tervezés és kivitelezés költsége bruttó 3,8 millió forint.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?