Rejtélyes és hatalmas mosolygó arcot fotózott a Marson az Európai Űrügynökség
Az ExoMars nevű űrszonda infravörös tartományban készített felvételeket a Mars felszínéről, amikor egy ismerős mintázat bukkant fel a képek között.
Az ExoMars nevű űrszonda infravörös tartományban készített felvételeket a Mars felszínéről, amikor egy ismerős mintázat bukkant fel a képek között.
Az ExoMars egy tökéletes példát hozott arra, hogy mi is az a pareidolia.
A légköri folyamatok eredményeként a Mars légkörében oxigénatomok álltak össze oxigénmolekulákká, aminek eredményeként időnként zöld fényben ragyog az éjszakai égbolt. Nemrég sikerült megörökíteni is.
Az európai Mars-járó robot eredetileg 2020-ban indult volna el a Mars felé, de a koronavírus-járvány közbeszólt. Aztán 2022 lett belőle, de az oroszok által indított háború miatt 2028 lehet az indítás dátuma.
Az ExoMars nevű marsjáró jelenleg szétszerelve várja egy olasz raktárban, hogy kiderüljön, melyik cég rakétája indítja útnak a Mars felé.
Az orosz–ukrán háború miatt vajmi kevés az esélye, hogy az így is csúszásban lévő, európai-orosz koordinálású ExoMars-küldetés megvalósuljon idén – legalábbis ez most az Európai Űrügynökség (ESA) álláspontja.
Számos tesztet kell még elvégezniük az orosz és európai űrhivataloknak, hogy biztonságban indítható legyen az ExoMars-küldetés, de a koronavírus-járvány miatt erre egyelőre nem kerül sor.
Fontos mérföldkőn van túl az Európai Űrügynökség és az orosz Roszkoszmosz együttműködésében készülő Mars-járó. Az ExoMarsot most újabb kísérletnek vetik alá, ha ott jól teljesít, összejöhet a 2020-as rajt.
A Mars sarkvidékeinél és egyenlítőjénél nedves területeket fedezett fel a bolygó felszínének vízjéglerakódásait összegző térkép elkészítésekor az ExoMars TGO (Trace Gas Orbiter) szonda – közölték kutatók az Európai Földtudományi Egyesület (EGU) bécsi közgyűlésén. A szonda emellett adatokat szolgáltatott a porviharról is, valamint meglepő módon nem talált metánt a légkörben.
Még ezután derül ki, kuruttyolt-e a partján valami E.T.-féle béka.
A Mars egyenlítőjéhez közeli Oxia Planum nevű vidéket tartják a szakemberek a legmegfelelőbb kutatási helyszínnek az ExoMars orosz-európai űrexpedíció 2020-ban útnak induló kutatórobotja számára, amely a múltbeli és akár a jelenkori élet lehetséges nyomai után fog kutatni a vörös bolygón.
Jéggel teli krátert talált a Marson az ExoMars orosz-európai űrexpedíció. A Koroljov nevű kráterről az űrexpedíció Trace Gas Orbiter (TGO) nevű űrszondája készített felvételeket.