A légköri folyamatok eredményeként a Mars légkörében oxigénatomok álltak össze oxigénmolekulákká, aminek eredményeként időnként zöld fényben ragyog az éjszakai égbolt. Nemrég sikerült megörökíteni is.
Különleges látványt sikerült megörökítenie a Marsnál az Európai Űrügynökség (ESA) űrszondájának, az ExoMarsnak. A szerkezet a bolygó légkörében, a látható fény spektrumán belül detektált zöld izzást, amit először sikerült a marsi éjszakai égbolton észlelni.
A Nature Astronomy című tudományos lapban közzétett publikáció szerint a fény a bolygó felszíne felett mintegy 50 kilométeres magasságban jelent meg.
A nightglow néven ismert jelenség a Földön is látható, és nem keverendő össze a sarki fénnyel. Ez egy éjszaka megfigyelhető fénykibocsátás, amit a magas légkörben zajló kémiai folyamatok okoznak. A tudósok évtizedek óta feltételezték már azt, hogy a Marson is látható ez a jelenség. Az ESA néhány évvel ezelőtt már észlelte, de akkor csak az infravörös tartományban. 2020-ban ugyan sikerült a látható fény spektrumában detektálni, de akkor csak nappal fordult elő.
Jean-Claude Gérard, a belga Liège Egyetem bolygókutatója szerint a fény az oxigén miatt kap zöld fényt, akkor, amikor két oxigénatom egyesül oxigénmolekulává. A folyamat azzal kezdődik, hogy a napfény hatására a bolygó légkörében lévő szén-dioxid molekulái felbomlanak, és különálló oxigénatomok jönnek létre.
Ezek szabadon áramlanak át az éjszakai oldalra, ahol napfény hiányában oxigénmolekulává tudnak összeállni. Mivel a folyamat során a molekulák alacsonyabb energiaállapotba kerülnek, fényt bocsátanak ki. Ez okozza a jellegzetes zöld fényt – jegyzi meg az Interesting Engineering.
A szakemberek szerint az éjszakai fényt a légkör összetételébe és dinamikájába is betekintést enged. Arról nem is beszélve, hogy a marsi légkör ismerete hasznos lehet a jövőbeni expedíciók számára. Ha valóban eljutnak a bolygóra telepesek, tudósok, számukra a jelenség szépsége mellett, az erős fény segítheti őket és robotjaikat az éjszakai munkában, navigálásban.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.