Tech hvg.hu 2020. március. 13. 12:03

Két évet csúszik egy fontos marsi küldetés, és ez is a koronavírus miatt van

Számos tesztet kell még elvégezniük az orosz és európai űrhivataloknak, hogy biztonságban indítható legyen az ExoMars-küldetés, de a koronavírus-járvány miatt erre egyelőre nem kerül sor.

Részben a világjárvánnyá minősített koronavírus-járvány miatt nem lehet elvégezni az ExoMars nevű Mars-küldetés néhány tesztjét, a szakemberek ezért úgy döntöttek, hogy a küldetést két évvel későbbre, 2022-re halasztják. Az időpont kiválasztásában a Mars és a Föld távolsága játszott szerepet, ebben az időszakban pedig várhatóan nem lesz túl messze egymástól a két bolygó.

Az ExoMars az Európai Űrügynökség (ESA) és az orosz Roszkozmosz közös missziója, amely két részből áll. Az egyik a TGO nevű Mars-szonda, amely a legköri gázokat vizsgálja a vörös bolygón, de ez a szerkezet már a helyszínen van, hiszen 2016 óta folyamatosan gyűjti az adatokat.

A misszió másik része a Rosalind Franklin nevét viselő rover, amelyet mostanában kellene indítani, de a tudósok szerint van még pár teszt, amiket muszáj, hogy elvégezzenek. A munka ezen a részén támadt most gond, ugyanis a világszerte tomboló koronavírus-járvány miatt a kutatók sem akarnak kockáztatni, ezért inkább lefújták a próbákat. Amiket persze amúgy is nehezen tudnának elvégezni, hiszen ott vannak a járvány miatt bevezetett utazási korlátozások is. A további tesztekre elsősorban azért van szükség, mert a TGO-val indult korábbi leszállóegység, Schiaparelli nem tudott landolni 2016-ban, a kutatók ezért szeretnének biztosra menni.

Az ExoMars nevű misszió a marsi víz nyomait kutatja majd.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.