Autó HVG 2025. január. 16. 10:47

Kínaiak csaphatnak le a Volkswagen gyáraira

Komoly presztízsértéke lehet a kínaiak részéről, ha saját gyárakkal rendelkeznek Németországban.

Kínai befektetők komolyan érdeklődnek a Volkswagen bezárásra szánt németországi gyárai iránt, különösen az osnabrücki és drezdai telephelyek felvásárlását mérlegelik – írja a Reuters.

A Volkswagen a németországi tevékenységének költségcsökkentése érdekben alternatív felhasználási lehetőségeket keres több üzeme számára. A VW vezetői több egységet is be akartak zárni, de a szakszervezetek ellenállásába ütköztek. A karácsony előtt kötött megállapodás szerint 2025-től leállítják a termelést Drezdában, ahol az ID.3-at gyártják, és 2027-től Osnabrückben, ahol 2300 alkalmazott gyártja a T-Roc Cabriót.

Akárcsak anno a VW Bogár, most a Golf gyártása is átkerülhet Mexikóba

A Bogár is évtizedekig készült még a közép-amerikai országban azután, hogy Európában már nem gyártották.

A gyárak eladása olcsóbb lehet a VW számára, mint az üzemek teljes bezárása – mondta a Reuters forrása, hozzátéve, hogy egyenként 100-300 millió eurót kaphatnak értük. A kínaiak pedig keresik a lehetőségeket, hogy a helyi gyártással elkerüljék az EU által Kínából importált autókra kivetett vámokat. Arról nem is beszélve, hogy komoly befolyást szereznének Németország autóiparában, ahol a legrégebbi és legtekintélyesebb autómárkák találhatók.

Ennek nyomán a kínai vállalatok már több európai lehetőséget is megvizsgáltak. A legtöbben eddig úgy döntöttek, hogy olyan alacsonyabb költségű országokban építenek új gyárakat, ahol gyengébb a szakszervezet, mint például a BYD Magyarországon és Törökországban – írja a Reuters, és idézik a BYD-t, amely korábban úgy nyilatkozott, hosszú távú céljai vannak Európában, amelyek nagymértékben függetlenek a rövid távú nemzeti politikától.

Hirdetés
Világ Keresztes Imre 2025. január. 16. 14:38

Véget érhet a gázai háború a tűzszüneti megállapodással?

Elhallgathatnak a fegyverek a 15 hónapja tartó gázai háborúban, miután Izrael és a Hamász szélsőséges palesztin szervezet megegyezett a tűzszünetről. Ha minden jól megy, tartósabb fegyvernyugvás következhet, de kérdés, miért pont most sikerült tető alá hozni az alapjaiban közel egy éve kidolgozott alkut.