Autó HVG 2024. szeptember. 04. 12:51

A rolleres biztosításoknál visszatért a 80-as évek, csak személyesen lehet kötni – így próbálják távol tartani őket a biztosítók

A feleslegesen körülményes ügyintézés mellett persze a túlárazás a másik kézenfekvő módszere a biztosítóknak, akik egyelőre nem kapkodnak a rolleresekért.

Nehéz helyzetben vannak azok a rolleresek, akiknek kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást (kgfb) kell kötni a járgányukra. A biztosítók többsége nem szívesen látja őket, inkább bonyolult személyes ügyintézést kínálnak, mintha még mindig a 80-as években lennénk, vagy túlzottan magas, akár 100-150 ezer forintos éves díjakkal próbálják elriasztani őket.

Ez utóbbiban egyébként, ahogy arról a HVG is beszámolt, a miniszterelnök vejéhez, Tiborcz Istvánhoz köthető Gránit Bank jár az élen. Éves szinten – ezt a fajta biztosítást csak határozott időtartamra, egy évre lehet megkötni, alapdíjként pedig 468 000 forintot állapítottak meg.

Messze még a villanyrollerek törvényi szabályozása, van is biztosító, amelyik a háta közepére se kívánja a kötelezőjüket

A mikromobilitási eszközökre még nincsenek KRESZ-szabályok, a velük kapcsolatos kockázatok java ismeretlen, ami meg ismert, nem mutat jól. A biztosítók ajánlatai jelenleg a néhány ezer forintostól a több százezresig szóródnak, ami a szabályok egyértelművé válásával jelentősen változhat, de csak kevés eséllyel hamarabb, mint jövő ilyenkor.

A CLB biztosítási alkuszcég friss közleménye szerint különösen problémás most a helyzet a tanév kezdetével, amikor egyre több diák választja az elektromos rollert iskolába járásra, ami tovább növeli a balesetek kockázatát. Vélhetően éppen ettől, az egyelőre felbecsülhetetlen mértékű kártérítéstől, és a balesetek körülményes helyzetfeltárástól ódzkodnak a biztosítók. Jóllehet a 25 kilónál nehezebb vagy az óránként 25 kilométeres sebességre is képes elektromos rollerekre kötelező a biztosítás, de rengeteg olyan van, amire nem, de a közúti használatukat eközben semmi nem szabályozza.  

A rollerező kiskorúak által okozott balesetekért pedig végső soron a szülő a felelős, aki köteles biztosítást kötni, és a károkozás esetén a biztosító helytáll, ha van érvényes szerződés. Ellenkező esetben a szülőnek saját zsebből kell fizetnie. Ez súlyos esetben – kórházi ápolás, rehabilitáció, plusz konkrét anyagi kár – sok százezer forint, vagy autós baleset okozásánál milliós kár is lehet. Hiába is a nehézségek, nem érdemes kockáztatni, a törvényt be kell tartani – szögezi le a CLB szakértője Németh Péter.

A biztosítók korábban egyébként azt tanácsolták, akinek van rollere, vagy most tervez venni, legalább egy balesetbiztosítást kössön.

* * * Gondoskodjon családja anyagi biztonságáról nehéz helyzetben is

A jelenlegi nehéz, bizonytalan gazdasági helyzetben még fontosabb a család anyagi védelme. A Bankmonitor Biztonság biztosítás választásával nehéz helyzetben a családnak legalább a hitelei törlesztésével nem kell foglalkoznia.

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.