Autó hvg.hu 2020. szeptember. 01. 10:11

Iskolakezdés: így járnak suliba a magyar gyerekek

A legtöbb diák gyalog jár az iskolába. Akiket autóval visznek, azokat jellemzően 3-5 kilométeres távolságra fuvarozzák.

Az OMV készített reprezentatív iskolába jutási körképet, amelynek adataik szerint a legtöbb magyar diák gyalog jár iskolába: a megkérdezett szülők több mint harmada (35 százalék) válaszolt úgy, hogy van olyan gyerek a családban, aki így indul tanulni reggelente.

A válaszadók 29 százaléka tömegközlekedéssel, 23 százaléka autóval viszi gyerekét, 12 százalék pedig a kerékpáros megoldást favorizálja. Igaz, a jelenlegi helyzetben csaknem minden tizedik válaszadó azt jelezte, hogy az eljutás módját a járványtól teszi függővé.

A kisebb vidéki településeken magasabb azoknak az aránya (8-11 százalék közötti), akik a kifejezetten figyelnek a fertőzés alakulására, s ezzel összefüggésben akár módosítják a gyerekek iskolai utazását. Budapesten ez az arány 5 százalék, míg a megyei jogú városokban csupán 2.

OMV

A felmérésből egyértelműen kiderült, hogy a gyalogos iskolába járás a vidéki nagy- és kisebb városokban jellemző igazán. A tömegközlekedés aránya a fővárosban és a vidéki kisebb településeken kiemelkedő. Azoknak a gyerekek aránya, akiket autóval visznek iskolába, Budapesten (30 százalék) és a megyei jogú városokban a legmagasabb (31 százalék).

OMV

A felmérés alapján a legtöbb gyerek 3-5 kilométert utazik az iskolába és haza, csaknem minden harmadik gyerek (28 százalék) ilyen messze lakik az iskolájától. A diákok közel harmadának kevesebb mint 3 kilométert kell megtennie.

A közoktatásban tanulók majdnem negyede 10 kilométernél is messzebbre jár naponta. Az autóval utazók többsége az iskolába vezető utat 5-30 perc között teszik meg, míg a gyerekek 2 százalékát naponta egy óránál is többet fuvarozzák szüleik.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.