László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

Meglepően erős német-francia motor dolgozik ebben a román divatterepjáróban, amely olyan vehemensen mozog, mint egyetlen korábbi Dacia sem. Olcsó sportautó lett a Dusterből? Jövünk a válasszal.

72 lóerő. Ma már nevetségesen szerény teljesítménynek tűnik, de néhány évtizeddel ezelőtt sokan odaadták volna az egyik veséjüket azért, hogy egy ilyen erős Daciájuk legyen. Akkoriban ugyanis 54 lóerősek voltak az 1,3-as és 62 lóerősek az 1,4-es 1300/1400-as Daciák. A nálunk hivatalosan nem forgalmazott kétajtós Dacia 1410 Sport viszont a 80-as évek második felében 1,6 literes motorral is készült, ez pedig 72 lóerőt tudott. Költséghatékonysági okokból a hátsó ablak megegyezett az első szélvédővel, de ennél fontosabb volt a hamisítatlan szocialista sportautós életérzés, a 150 km/h végsebesség és az akkor jónak tartott 15,6 másodperces gyorsulás 0-ról 100-ra. 

Masinistul

Ehhez az akkoriban imponáló 72 lóerőhöz képest 2019-ben, a legújabb Daciában lévő szupermodern motor már több, mint kétszer nagyobb teljesítményt ad le. Elméletben izgalmasan hangzik, kipróbáltuk hát gyakorlatban is az erős Dustert.

László Ferenc

Új szív

A második generációs Dustert eddig egy 1,2 literes turbós 4 hengeres benzinmotorral szerelték, melynek 125 lóerős teljesítménye, illetve 205 Nm-es nyomatéka tökéletesen elegendő volt a lendületes autózáshoz, de a fogyasztás a várakozások felett alakult. Most azonban itt a változatlanul turbós és 4 hengeres, de immár 1,3 literes egység, mely nemcsak erősebb, hanem szerényebb fogyasztású is.

Az új erőforrást a Renault-Nissan és a Mercedes közösen fejlesztette ki, és már ismerős lehet az új A-osztályból, ahol 109-163 lóerő közötti változatokban érhető el. Ha a Daimler egy alaphangon 8-9,5 millió forintos modelljébe ugyanezt a motort szereli, az mindenképpen jó ajánlólevélnek tűnik.

László Ferenc

A teljesen könnyűfém blokk közel 3 kilogrammal könnyebb az elődjénél, 200-ról 250 barra emelkedett a befecskendezés nyomása, és olyan speciális hengerfal-bevonatot kapott, ami elsőként a Nissan több száz lóerős GT-R sportkocsijában bukkant fel.

A 150 lóerős teljesítmény 5250-es percenkénti fordulatszámon ébred, a 250 Nm-es csúcsnyomaték viszont már 1700-tól lehívható. Összehasonlításképp, a 3-as Golf GTI 16 szelepes 2 literes szívómotoros változata a 90-es évek elején tudott 150 lóerőt és 180 Nm-t.

László Ferenc

Jól megy?

Mivel az említett erő mellé alig több, mint 1,2 tonnás tömeg társul, borítékolható az átlagot mindenképpen meghaladó dinamika. Már 1200-as fordulatszámtól érezni az erő érkeztét, ami aztán 1600 magasságában tör igazán utat magának, és ez nemcsak a sportos-, hanem a hétköznapi városi használatnál is jó hír.

A hatfokozatú kéziváltó remek társ a közlekedésben, automataváltó sajnos nem rendelhető a típushoz. Állóhelyzetből 10,4 másodperc alatt gyorsulhatunk fel 100 km/h-ra, ami messze nem sportautós produkció, ettől függetlenül a gyakorlatban igen dinamikusan közlekedhetünk a csúcs-Dusterrel. A motor kellő rugalmasságot biztosít az előzésekhez, és furcsa érzés egy Daciában ülve, hogy az első kerekek alig képesek az aszfaltra juttatni az erőt.

László Ferenc

550 ezer forint ellenében összkerékhajtás is rendelhető, de így a nagyobb tömeg miatt 2 tizeddel romlik a 0-100-as gyorsulás szintideje, és a végsebesség 200-ról 196 km/h-ra csökken. A nagy rivális Suzuki Vitara 1,4 literes turbós benzinmotorja ugyan csak 140 lóerős, mégis 9,5 másodperces 0-100-as sprintet biztosít, a végsebessége pedig ugyancsak 200 km/h.

Mindent összevetve, az új Duster bár elképesztően fürge, de a sportos használatot mégsem igazán szereti. A kormányzás teljesen érzéketlen és túl könnyű, bár ez utóbbi városban akár pozitívumként is felfogható. A futómű a teljesítményhez mérten túl puha és a 21 centiméteres hasmagasság sem varázsolja GTI-vé a Dustert. Ráadásul az ülések oldaltartása közelít a nullához. Furcsa az is, hogy 150 lóerő mellé a gyártó elégnek találta a hátsó dobfékeket.

László Ferenc

A Dacia 6,9 literes WLTP-szabvány szerinti fogyasztási értéket jelöl meg, amit a tesztautó érdekes módon lefelé hazudtolt meg. Közepesen dinamikus használat mellett 6,7 literes fogyasztást mértünk, ami igen jónak mondható, az 50 literes üzemanyagtartállyal kombinálva közel 750 kilométeres hatótávval kecsegtet.

Az automatikus start/stop rendszeres új motor ráadásul nemcsak szerény fogyasztású, hanem alacsonyabb emissziójú is az elődjénél.

László Ferenc

Milyen belül?

Az utas- és csomagtér meglepően nagy, és fél kategóriával a Vitara fölé pozicionálja a Dustert. A fej- és lábtér elöl és hátul is teljesen korrekt, a puttonyba pedig 445 liternyi csomag fér. Összehasonlításképp: a Vitara csomagtartója alig 375 literes.

A felhasznált anyagok kopogósan kemények, de az összhatás valahogy mégsem érződik bántóan olcsónak, még akkor sem, ha egy Vitara e tekintetben jobban teljesít. A szellőzésállítás kezelőszervei kifejezetten igényesek, azért viszont kár, hogy a tempomat billenőkapcsolója a két első ülés között igen mélyen kapott helyet.

László Ferenc

A vezetőülés magassága állítható, egészen vállalható az Apple CarPlay-kompatibilis központi színes érintőkijelző minősége, de a kormány megvilágítás nélküli gombjaiért és a nem túl erős halogén fényszóróért nem jár dicséret.

Az extrák nem drágák. Az automata klíma 50 ezer, a négykamerás MultiView rendszer 75 ezer, az első ülésfűtés 50 ezer forintba kerül. A tesztautó szemrevaló Atacama narancssárga fényezése 135 ezer forintos tétel, és megéri a pénzét, mert nagyon jól kiemeli a karosszéria vonalait.

És talán nem járunk messze az igazságtól, ha kijelentjük: a Duster minden irányból jól mutat, a tervezőknek nincs miért szégyenkezniük. 

László Ferenc

Alternatívák, árak

Legkevesebb pénzből a 115 lóerős 1,6 literes szívómotorral úszható meg a Duster, ami 700 ezer forinttal olcsóbb a 150 lóerős 1,3 literes turbós tesztautónál. Tippünk a két véglet között elhelyezkedő 130 lovas 1,3 literes turbós benzinmotor, ami vélhetően tökéletesen megfelel a legtöbb vásárlói igénynek. A legdrágább a 115 lóerős 1,5 literes dízelmotoros Duster, ami a sokat autózók számára lehet ideális választás.

A 150 lóerős Duster alapára 4,95 millió forint, és ezért már egy jól felszerelt Prestige kivitelű autót vezethetünk haza. Összehasonlításképp, a 140 lóerős és GL+ felszereltségű Suzuki Vitara 4,77 millió forinttól indul, a hasonló kivitelű Suzuki SX4 S-Cross alapára pedig 4,92 millió forint.

Szóba jöhet a Lada Vesta SW Cross is, melynek Lux kivitele 4,85 millió forintba kerül, azonban ennek az alig 100 lóerős és iszákos motorral szerelt, ötfokozatú váltós modellnek a megvételét nem tudjuk jó szívvel ajánlani.

László Ferenc

Konklúzió

+ : erős és takarékos motor, korrekt hatfokozatú kéziváltó, tágas utas- és csomagtér, opcionális összkerékhajtás, olcsó extrák.

: nincs automataváltó, érzéketlen kormány, szerény oldaltartású ülések, kisebb ergonómiai bakik, hátsó dobfék.

A Dacia Duster eddig is egy remek ár/érték arányú, széles tömegek számára elérhető autó volt, ami az új benzinmotorral még sokkal jobb lett. Ha a 150 lóerőtől nem is vált mini sportautóvá a típus, kijelenthető, hogy dinamika terén nincs semmi szégyenkeznivalója.

A legfőbb rivális egyértelműen a Suzuki Vitara, ami kicsit fürgébb és jobb minőségű, de mind az utasoknak, mind a csomagoknak kevesebb helyet biztosít.

László Ferenc
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.