Van, volt és minden bizonnyal lesz is pár olyan kereszteződés a fővárosban, ahol gyorsan kinyitják a pénztárcánk, ha rutinból autózunk. A legutóbbi ilyen a Bécsi út–Szépvölgyi út kereszteződése a Zsigmond tér irányába.
A budai fonódó villamos bekötése miatt ugyanis megszűnt a jobbra kis ívben kanyarodás lehetősége a III. kerületi Bécsi út – Szépvölgyi út sarkán. Ezt a korábban elég frekventált lehetőséget megszüntetve – 10-ből 6 autós biztos jobbra kanyarodott eddig –, kötelező haladási irány van az autósoknak kijelölve a Bécsi úton.
A forgalmi rend megváltoztatását elvileg indokolhatja is a helyzet, hogy ha sok autós akar befordulni jobbra, miközben a gyalogátkelőnél zöld a jelzés, akkor a bécsi úti villamosnak kell várnia. Minderről, azért inkább megkérdeztük a BKK-t is, ahonnan a Közúthoz irányítottak. Három kérdést tettünk fel a hét elején: A jobbra kanyarodás lehetőségének megszüntetésére milyen indokok voltak? A kereszteződést figyeli-e térfigyelő kamera? Milyen útvonalat ajánlanak a Bécsi útról, a Szépvölgyi útra tartóknak?
Pénteken meg is érkeztek a válaszok, amelyek lényegében a fenti teóriánkat igazolják. A Bécsi út ezen szakasza forgalomcsillapított kiszolgáló út az üzletekhez. Itt az átmenő forgalom nem kívánatos – írták. A tapasztalatok azt mutatták, hogy a gépjármű vezetők tömegével használták átmenő forgalom céljából a Szépvölgyi út irányában. Ez a túlzott forgalom nagymértékben akadályozta a villamosforgalmat. A Bécsi úti jobbra kanyarodó forgalom tiltása miatt, többletkapacitást biztosítottak a Lajos utca – Szépvölgyi út útvonalon, mely csekély többlet távolság mellett biztosítja a megkeresésben szereplő forgalmi kapcsolatot, így ezt az útvonalat javasolják.
Marad tehát a fokozott figyelem, és nem a rutinból jobbra kanyar, ugyanis a kötelező haladási irány megsértése már rég nem szabálysértési bírságot von maga után, hanem közigazgatási bírságot. A közigazgatási bírság viszont objektív alapon is kiszabható, ezért nem csak a járművezetőre róható ki, hanem automatikusan a tulajdonosra vagy az üzembentartóra is.
Emlékeztetőül a Nagykörúton van egy pár ilyen hely – mint a Baross utca sarka jobbra, a József körútra a Blaha felé, vagy a Király utcából ugyanez az Erzsébet krt.-re. Most újabb ilyen hellyel gyarapodtunk, amire érdemes nagyon-nagyon figyelni. Egy ilyen manőver ugyanis 50 ezer forintos sárga csekket eredményez mondhatni azonnali hatállyal.