Két autó helyett kell bizonyítania az 508-as kombinak. Hoznia kell a Peugeot 407 SW málhás természetét, valamint a 607-es kényelmét várják el tőle. Az 508 SW tökéletesen megoldja a kettős feladatát: kellemes üzleti kombi.
Szép a Peugeot belseje, a világos kárpit tündököl a panorámatető által szétszórt tavaszi fényben. A vezető és az utas is jól érzi magát a kombi 508-asban, a franciák kitettek magukért, a zászlóshajó minden dicséretet megérdemel.
Active felszereltséggel teszteltük a kombit, ami üzleti jelleget kölcsönzött az autónak. A 7,71 millió forintos alapár tartalmaz 16 hüvelykes könnyűfém kerekeket, Bluetooth-kihangosítást, négy elektromos ablakemelőt, elektromos deréktámaszt, ESP-t, elindulás-segítőt, kanyarfényes ködlámpákat, hátsó kartámaszt pohártartókkal és síalagúttal, kétzónás automatikus klímaberendezést, fény- és esőszenzort, fényre sötétedő visszapillantó tükröt, 1,62 négyzetméteres panoráma üvegtetőt elektromos árnyékolóval, Arkamys hangrendszert USB-csatlakozással, tempomatot és hat légzsákot. A tesztautó felszereltsége gazdagabb volt: a 17-es felnik 80 ezer forintba, a fűthető első ülések 75 ezerbe, az első és hátsó parkoló radar, üdvözlőfénnyel és elektromosan behajtható tükrökkel 150 ezer forintba, a vetített kijelzős navigáció 315 ezerbe kerül.
A vetített kijelző a sebesség mellett a tempomat beállításait és a navigáció utasításait is megjeleníti, nagyon hasznos vezetés közben. Beállító menüjét eldugták a tervezők, több év oroszlánozás után is legalább negyedórába telt, mire megtaláltam a kormánytól balra eső fiókot, amely egy kapcsolószekrényt rejt. Itt lehet a vetítés magasságát, színhőmérsékletét is beállítani.
8,3 millió forintért minden igényt kielégítő vezetői autót kapunk, olyant, ami után megfordulnak az utcán, és olyant, amiben mi magunk is jól érezzük magunkat.
Aki nem szereti a dízelmotort, nagyon fog örülni az 1,6 literes turbós benzinesnek, mert halk, erős, nyomatékos és kifejezetten takarékos. Ez utóbbit nem akartam elhinni, de meggyőzött a tankolás utáni számolgatás: a közel 600 kilométeres tesztelés során 6,9 liter benzint fogyasztott a nagy kombi átlagban 100 kilométerenként, főként elővárosi és országúti üzemben, kevés budapesti dugóval megspékelve.
A rugalmasságát és dinamizmusát nem teszteltem terhelt állapotban, legfeljebb hárman ültünk a kocsiban, így nem tudom, hogy viselkedik teljesen megpakolva emelkedőn. Emlékeimben kutatva aztán beugrik az 5008-as, amelyet 2-3 ezer kilométeren át hajtottam, többek között a toszkán dombok között, és panaszom nem volt a motorra, sőt a fogyasztásra sem.
Váltója minősége soha nem látott magasságokba emelkedett, járása, pontossága és kényelme tekintetében. Korábban ilyent csak a 4007-es Peugeot-ra mondtam, amiben japán váltó dolgozott. Az 508-as hatfokozatú kézi kapcsolású egysége azzal és a prémium modellek váltóival vetekszik.
Benzines autóval ritka az 1000 kilométer fölötti hatótáv, az 1100 kilométer fölötti egyenesen megdöbbentő. A 72 literes tankkal át lehet szelni fél Közép-Európát, 1234 kilométer volt a legnagyobb megtehető távolság, amelyet a fedélzeti számítógép kiírt. Igaz, akkor lábujjhegyen nyomtam a gázpedált, élveztem, ahogy hangtalanul és lendületesen suhan az autó, sietség és stressz nélkül.
Hatodik fokozatban 90 kilométer/órás sebességnél 1850-et, 100-nál 2000-et, 110-nél 2250-et, 120-nál 2500-at, 130-nál 2700-at, 140-nél pedig 3000-et forog a főtengely. Váltásesedékességi jelző villan fel, ha nem megfelelő a sebességi fokozat.
A csomagtartó öblös, végre a hokistáskám gond nélkül fért be, sőt, akár még kettő is elfért volna mellette. Szövet padlója kellemes tapintású és ízléses, azonban könnyen bolyhosodik, pár hónapos használat után csúnyán nézhet ki. A puttonyból dönthetők a hátsó ülések, van akasztó és kisebb tárolókat találunk a két szélén is, három húsvéti sonka pont kitölti.
Műszaki adatok és képek az Autómenedzser.hu autós portálon