Autó Biró Csongor 2012. január. 24. 23:06

Mazda 3 teszt: felejtős a dízel

A Mazda cselesen újította meg legnépszerűbb autóját. Végrehajtotta a kötelező, láthatatlan faceliftet, amivel fenntartja az érdeklődést a hármas iránt, ám nem hozza kellemetlen helyzetbe azokat, akik az elmúlt években a korábbi arccal vitték haza kedvencüket. Az újdonság varázsa elillan, a forma és a tartalom lényegében változatlan. A Mazda 3-ast nem lehet elrontani - gondoltuk, amíg ki nem próbáltuk az 1,6-os dízelmotorral.

A Mazdák úgy frissülnek, mint tavaszról tavaszra a hóvirágok. Mi változott? Megújult az első lökhárítóburkolat. A formatervezett szegélyek hatékonyabban irányítják el a levegőt az első kerekek légterelőihez. Új helyre kerültek a kör alakú ködlámpák. Kissé módosult a hátsó lökhárító, új alumínium keréktárcsákat kapott az autó.

A belső tér alig módosult, akinek a szeme évek óta hozzászokott a Mazda fekete, minimalista műszerfalához, nem látja a változást, csak az tűnik fel, hogy egymás mellet két különböző méretű, tipográfiájú és hátterű kijelzőn kapjuk azokat az információkat, amelyeket egy helyről is beszerezhetnénk. Az audio- és a klímavezérlő elemeket ezüst foglalat szegélyezi immár. Kis hátsó szárnya és vaskos kipufogója ne tévesszen meg senkit, ez az autó nem sportos. Ha emlékszünk még a Mazda sportosságára, akkor mindenképpen benzinest válasszunk (1 millió forinttal olcsóbb), abból még nem ölték ki a dinamikát, az MPS-ről (természetesen jóval drágább a sportautó) nem is beszélve.

bcs

A Peugeot-származék dízel immár nem is 16 szelepes, hanem csak nyolc, bár papíron az elődnél 6 lóerővel és 30 Nm nyomatékkal erősebb, ezt nem érezzük, sőt még a 100-ban sem vagyunk biztosak. Hidegben hangosan korog a dízel, és amíg kék ikonnal jelzi a fedélzeti számítógép, hogy hideg a motor, ne is nyomjuk, fölösleges, sztrájkol és nem megy. Közvetlenül előtte egy 84 lovas dízel kisbuszt vezettem, abban több lendületet éreztem, pedig kétszer olyan lassan gyorsult 100 kilométer/órás sebességre papíron. A valóságban a dízel 3-as nagyon lomhán indul, de ha a nyomatékkal jól gazdálkodunk és bevonjuk a játékba a turbót is, autópályán, vagy országúton szépen kiautózhatjuk a tartalékait. Kilencven kilométer/órás sebességnél 1700-at forog percenként a főtengely, 100-nál 1900-at, 110-nél 2000-et, 120-nál 2200-at, 130 kilométer/óránál pedig 2500-at.

A sajtóanyag alapján azt gondolhatnánk, hogy legalább a fogyasztás kárpótol a megfontolt tempóért. Csalódnom kellett. Vagy a tesztautó nem volt megtankolva, amikor elhoztam, vagy a motor akkor is járt, amikor én éjjel aludtam. Az 5,3 literes átlag helyett - szinte kizárólag a városban vezettem az autót - 6,1 literes átlagot jelzett a fedélzeti számítógép, ám a tankolás utáni osztással-szorzással 9,4 literes átlag jött ki 100 kilométerenként. Igazságot tenni nem tudok, ezért összeadom a két értéket és az így megkapott 7,7 litert írom be mért fogyasztásnak.

A kuruttyoló erőforrás melegen elcsendesedik, olyankor jobban érezzük az erejét, de a turbólyuk akkor is észrevehető. Az egyes sebességfokozat nagyon rövid, így sokat kell egyensúlyozni a pedálokkal, hogy ne égessük a kuplungot, igazán erőt kettesben fejt ki a motor, onnan kihúzatva tudunk gyorsítani.

Az újnak mondott ülések egészen jók, kényelmesek, mélyek, jól tartanak, de kissé rövid az ülőlapjuk. Az ülésfűtés nem takarékoskodik a melegítéssel, izzik a gatyánk. Kényelmes hátul a Mazda, ám könyökben kicsi, két személynél több nem fér be. A négyajtós kialakítása jót tesz a fejtérnek, ám a kiszállás nehézkes. A hátsó ülések osztottan dönthetők, egy csúnya műanyag idom megakadályozza, hogy teljes terjedelmében hasznosítsuk az üreget. Ha erőszakosan tolunk be nagyobb tárgyakat, pl. deszkákat, akár le is szakíthatjuk ezt a kalaptartószerű burkolatot.

A tesztautó felszereltsége üzleti használatra teszi alkalmassá a Mazdát: Bluetooth, tolatóradar, multifunkciós kormány, tempomat - a csomagtartó kialakítása is inkább a céges utazások sporttáskáit nyeli el, semmint a babakocsit, gyerekbiciklit, rollert, vagy a bútoráruházak termékeit, de például nagybevásárlásra alkalmas a 430 literes mélyedés.

A Mazda 3-as ötcsillagos Euro NCAP minősítést kapott, a karosszéria kialakítása egy merev, hármas H szerkezetet mintáz, és a B oszlopok kiegészítő erősítést is kaptak, amely egy esetleges ütközéskor többletvédelmet nyújt. A blokkolásgátló fékrendszer és a dinamikus menetstabilizátor az alapfelszereltséghez tartozik, akárcsak az első, oldalsó és a függönylégzsákok. A vészfékezés-jelző rendszer a vészvillogók automatikus bekapcsolásával figyelmezteti a kocsinkat követő járművezetőket a hirtelen fékezésre. Az aktív fejtámlák kialakítása csökkenti az esetleges hátsó ütközésnél bekövetkező sérülések kockázatát, az összes biztonsági öv előfeszítős.

Túl sok vezetéstámogató rendszert nem hozott a facelift, konkrétan semmivel sem tud többet az előző változatnál. A térfigyelő rendszer (RVM) a 60 km/h vagy ennél nagyobb sebesség mellett történő sávváltásoknál hasznos. Az ajtókon lévő visszapillantó tükrökbe épített jelzők automatikus felvillanásukkal figyelmeztetik a vezetőt a hátulról közelítő járművekre.

Ha nem is tudunk megbékélni a hibáival, de azt el kell ismerni, hogy nagyon jó vezetni a Mazda 3-ast, úttartása, kormányozhatósága, a futómű hangolása, erős fékei és mindenekfelett precíz váltója kiemelkedik a mezőnyből, hozza a kötelező Mazda normát.

Műszaki adatok és képek az Autómenedzser.hu autós portálon.

 

Hirdetés