Autó automenedzser.hu 2011. június. 10. 05:54

Chevrolet Aveo teszt: búcsú Koreától

Bár minden ízében szakítani akarnak az amerikaiak a koreai gyökerekkel, a menedzsereket az Újvilágból importálják, a...

 

Bár minden ízében szakítani akarnak az amerikaiak a koreai gyökerekkel, a menedzsereket az Újvilágból importálják, a kutatási központ európai, a termékfelelős magyar, a gyártás azonban a mi piacunk számára Dél-Koreában történik. A padlólemez új, a korábbi Daewoo hagyományokat ápoló Kalos-Aveo korszakból egyetlen csavar sem került át a friss kocsiba. Az Aveo a márka teljes megújulását hirdeti, ezzel együtt leradírozzák az olcsó koreai autó szellemképét, az Aveo nem az árával, sokkal inkább egyéb tulajdonságaival kívánja vásárlói kegyeit és pénzét meghódítani.

További képek a galériában
bcs



Öt- és négyajtós változat készül az Aveoból, az ötajtós megtévesztően háromajtós sziluettet kapott, a hátsó ajtók kilincseit elrejtették alfásan, seatosan. A szedán 360 milliméterrel hosszabb a lejtőshátúnál (4039 milliméter). Furcsaság a négyajtósban, hogy a hátsó ülésen ülők feje búbja fölött a hátsó szélvédő üvegteteje magasodik, a kárpit a fej előtt elfogy, így csak reménykedhetnek a bent ülők, hogy borulásnál nem lesz nagyobb baj. Az ötajtós fejtere fejedelmi, lábtér elegendő mindkét változatban, a ki- és beszállás kissé kényelmetlen, de ne felejtsük el, hogy egy kisautóban ülünk.

bcs



Az utasteret meghatározza a motoréra hasonlító digitális kilométeróra. Azonos felszereltségi szinten nincs különbség a lejtőshátú és a szedán között. A kettős cockpit a Chevrolet Corvette öröksége. Újdonsága, hogy a műszerfal átfolyik az első ajtókra. Kétoldalt szellőző rostélyok állnak ki belőle. Rakodóhelyből nincs hiány: a két kesztyűtartó mellett (a felsőben USB csatlakozó is van), több ajtózseb és kis rekesz (a legmagasabb felszereltségi szinten gumírozott) várja a mindenféle úti holmit. Elöl három pohártartót alakítottak ki. Az anyagok minősége sok kívánnivalót hagy maga után, sok a fémesen kopogó műanyag és a sorjázott illesztések is zavaróak.

bcs



A vezetőülés kényelmesre állítható, a kormány mélysége és magassága is testre szabható, a kormány és a kapcsolók Opel-rokonságot mutatnak, de nem is kell olyan messze tekinteni, a Cruze-ban is hasonló minden. A duplalámpás dizájn gyökerei egy négyajtós motorszerű koreai tanulmányautóra vezethetők vissza, leginkább a pofája fogott meg az autónak, agresszív, vad, ugyanakkor mókás a tekintete (valamilyen ragadozó madárra emlékeztet), a Chevrolet logó mélyre került a hűtőmaszk alá.

bcs


Alapfelszereltség a tempomat és az ESP – ennek többek között az az oka, hogy az előbbi 0,5, az utóbbi 1 pontot számít az EuroNCAP értékelésében -, de széria a hat légzsák is. Az Aveót világautónak szánják, évi 400 ezret terveznek belőle gyártani évente. Mindezt kínai, amerikai és koreai gyártósorokon. A dízelmotorra őszig várni kell, az 1,3 literes GM-Fiat erőforrást start-stop rendszerrel kapcsolják össze és a fékezési energiát is újrahasznosítják.

Csomagtartóban a négyajtós nagy: 502 literes, az ötajtós puttonya csupán 290 liternyi pakkot képes lenyelni, de lehajtva 653 literes. Van duplapadlójú csomagtér is, pótkerék helyett defektjavító áll a rendelkezésünkre.

[[ Oldaltörés (Optimizmus felár nélkül) ]]

 

Meglepően jó az Aveo futóműve, már a négyajtós is klasszissal jobb a versenytársakénál, de az ötajtós tapadása, fordulékonysága és stabilitása a kategóriában szokatlan. A jó úttartásban és a kiegyensúlyozott rugózásban közrejátszik az is, hogy kisautókkal ellentétben az Aveo első és hátsó nyomtávja azonos méretű. MacPherson első futómű és csatolt lengőkaros hátsó felfüggesztés ad egyértelmű visszajelzést. Nem hiányzik az elektronikus menetstabilizáló (ESP), sem a kormányoszlopba épített elektromos szervó (EPS), amely az 1,2-es benzines és majd az 1,3-as turbódízel modellekhez kapható. Automatikusan egyenlíti ki a kopást, így az évek alatt folytonosan precíz kormányzást garantál.


bcs


Az 1,2-es, 1,4-es és 1,6-os négyhengeres benzinmotor két felülfekvő vezértengelyes, változó vezérléssel. Öntöttvas blokkjuk bordái üregesek. Az 1,2-est és az 1,4-est öntöttvas csapágylétra merevíti. Az 1,6 literes Aveo benzinmotorját fogazott vezérmű szíjjal szerelték, amelynek élettartama 10 év, vagy 160 ezer kilométer. Az Aveo a Chevrolet első kiskocsija hatfokozatú automatával. A bolygóművek tengelyvonala egybe esik a motor főtengelyével, ezáltal rövidebb lett a hajtómű, alacsonyabb a géptető és nagyobb a belső tér. Az 1,4 literes motor turbós változata a közeljövőben nem kerül be az itthon kapható Aveóba, a Cruze-ba is csak ígérgették.

A kipróbált motorok közül az egykettes erősebb, 86 lovas változata tetszett a legjobban, természetesen kézi, ötsebességes váltóval. Elég a városban és az autópályán sem kell meghátrálnunk, igaz Svájcban már a 124 kilométer/órás sebességért is csúnyán megbüntetnek (a legnagyobb megengedett sebesség pályán 120 kilométer/óra). A kellemes autózás végén a fogyasztásról nem kaptunk visszajelzést, a fedélzeti számítógép feláras tétel. Hét liter körüli fogyasztást mértünk az 1,6 literes 115 lovas motorral szerelt négyajtóssal, az automata ötajtós kilenc liternyi gázolajat kért száz kilométerenként, igaz erőltetett menetben. Az automatikus váltó kézzel is kapcsolható, igaz, elég hülye helyre tették a fel-, lekapcsoló gombokat. A váltókar bal oldalának tetején kaptak ezek helyet, kényelmesebb lett volna valahová a kormányra, vagy a kormány mögé tenni. A 100 lóerős egynégyes nem sokkal nyújt többet az 1,2-es erősebb változatánál, nyomatékban gazdagabb, de a sportos vezetéshez leszabályozásig kell kínozni váltás előtt a motort. Fogyasztásban alig jobb az 1,6-osnál, 6,5-6,9 körül alakult a fedélzeti számítógép adatai szerint. Az 1,4 literes változatot automatikus váltóval csak ínyenceknek ajánljuk, a legszebb üveghangot lehet megszólaltatni, ahelyett, hogy haladnánk.


bcs


Az utasok biztonságát nagyszilárdságú acélok alkalmazásával fokozták – a tető 4,2-szeresét bírja el az autó súlyának. Gondosan hangolt érzékelők hat légzsákot vezérelnek, a fékezést négycsatornás ABS és fékasszisztens felügyeli. A sebességrögzítőnek sebességhatároló funkciója is van: a beállított maximum elérésekor hangjelzés szólal meg (ezért jár egyébként a fél pont).

Túl nagy meglepetést nem okozott az Aveo árképzése, az 1,2 literes, hetven lóerős, ötajtós modell bevezető ára 2,69 millió forint, klímával ugyanez 2,94 millió forint. A tesztelt, erősebb 1,2 literes változat LS alapfelszereltséggel 3,08 millió forintba kerül, a 100 lovas 1,4 literes alapára 3,31 millió forint LT felszereltséggel (Bluetooth-kihangosítós rádiót is tartalmaz). A négyajtós modellek felára 100 ezer forint, az automatikus váltóért 250 ezer forinttal kell többet fizetni a listaár legdrágábbja a szedán LTZ Plus felszereltséggel, 1,6 literes 115 lovas motorral, automatikus váltóval. Bőr kárpit nem választható, navigáció csak tartozékként rendelhető. A kisautót a napokban kapják meg a kereskedések, forgalmazása a hónap közepén kezdődik.

Biró Csongor

 

[[ Oldaltörés: Műszaki adatok ]]

 

 

bcs

 

Chevrolet Aveo 1,2/1,4 (5 ajtós)/1,6 (4 ajtós)
MOTOR
 
Hengerűrtartalom (cm3)
1229/1398/1598
Környezetvédelmi besorolás
EURO 5
Max. teljesítmény lóerő
86 lóerő 5600-as fordulaton/
100 lóerő 6000-es fordulaton/
115 lóerő 6000-es fordulaton
Max. nyomaték: Nm
115 Nm 4000-es fordulaton/
130 Nm 4000-es fordulaton/
155 Nm 4000-es fordulaton
MÉRETEK
 
Tengelytáv (mm)
2525
Hosszúság/szélesség/magasság (mm)
4039 / 1735 / 1517
4299/1735/1517 (négyajtós)
Csomagtér
290-653 liter
502 (négyajtós)
Saját tömeg (kg)
1070/1083/1162
MENETTELJESÍTMÉNYEK
 
Végsebesség (km/h)
171/177/189
Gyorsulás 0-100 km/h (mp)
13,4/12,2/11,3
FOGYASZTÁS (l/100 km)
 
Város/országút/vegyes
7,1/4,6/5,5
7,7/4,9/5,9
8,9/5,3/6,6
Tesztfogyasztás
n.a./6,9/7,1
CO2 kibocsátás (g/km)
129/139/156
ÁRA
3,08/3,31/3,86 millió forinttól
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.