2010. március. 04. 10:05 Utolsó frissítés: 2010. március. 04. 11:09 Autó

Milyen lesz az F1 2010-ben? Szabályok, csapatok, pilóták, esélyek

Vége a Formula 1-rajongók számára ínséges téli időszaknak, jövő hétvégén a Bahreini Nagydíjjal útjára indul a világbajnoki sorozat 61. idénye. Sok a változás a tavalyi évhez képest, jósolni még a szokásosnál is nehezebb, így ismét garantáltak az izgalmak. A nyitóversenyhez közeledve az autómenedzser.hu körülnézett a száguldó cirkusz háza táján: mi változott, mire lehet számítani 2010-ben?

Eljött a tettek ideje, nincs tovább trükközés, ködösítés, ami a teszteléseket jellemezte januárban és februárban: március 12-14-én, azaz jövő hétvégén a Bahreini Nagydíjjal végre elkezdődik a 2010-es Formula 1-es idény, a világbajnokság történetének 61. szezonja.

Noha a Jenson Button és a Brawn GP tündérmesébe illő diadalát hozó tavalyi szezon alig négy hónapja fejeződött be Abu Dhabiban, a száguldó cirkuszban számos változás ment végbe. Távozott a sportágból a BMW és a Toyota, helyüket újonc és utód-csapatok vették át, nagy volt a mozgás pilótafronton, új szabályok is bevezetésre kerültek, s bár a gazdasági világválság egyre inkább érezteti hatását az autósport csúcsosztályában, a világbajnokság továbbra is él, még ha nem is virul.

Bahrein sivatagi versenypályája 2006 után ad otthont ismét a világbajnokság nyitányának, ezt követően a versenyzők további 18 futamon csaphatnak össze egymással: ennyire zsúfolt eddig csak egyszer, 2005-ben volt a versenynaptár. Míg tavalyelőtt Szingapúr és Valencia, tavaly pedig Abu Dhabi került debütáns helyszínként a repertoárba, addig idén Korea kap bemutatkozási lehetőséget: az 5621 méter hosszú pályát jelenleg is építik Yeongam-tartományban, a viadalt - amelynek feltétele az FIA pályahomologizációja - várhatóan október 22-24-én rendezik.

Kanada a tavalyi szünet után újra fogadhatja az F1-es mezőnyt, míg a Brit Nagydíjat hosszas huzavona után mégsem Doningtonban, hanem továbbra is Silverstone-ban, a sportág első összecsapásának otthont adó ring "Arena" nyomvonalán rendezik. Ellátogat hozzánk is a királykategória mezőnye, a 25. Magyar Nagydíjra augusztus első napján kerül sor a Hungaroringen. Fontos változás az is, hogy kivonulásával párhuzamosan a Toyota a futamrendezést is lemondta, így a Japán Nagydíj helyszíne nem a Fuji Speedway, hanem Suzuka lesz.

A csapatok január elején láttak neki a felkészülésnek, a tesztkorlátozásról szóló egyezmény értelmében négy kollektív gyakorlásra került sor. Valenciában kezdtek, majd két teszt erejéig az esős Jerezbe költöztek, s végül Barcelonában zárták a programot. Mivel a legfontosabb idei szabályváltozás, a tankolások betiltása miatt az autók üzemanyagtankja nagyobb lett, szélesebb palettán variálhatnak a benzinmennyiséggel, így a teszteredményekből még a szokásosnál is nehezebb következtetéseket levonni, az viszont már most tisztán látszik, hogy idén egyetlen csapat sem kezd majd olyan jelentős előnnyel, mint tette azt tavaly a Brawn GP.

Szinte biztos, hogy ezúttal nyitottabb lesz a bajnoki küzdelem, az előjelek alapján legalább négy csapatnak, a Ferrarinak, a McLarennek, a Red Bullnak és a Brawn GP alapjain életre hívott Mercedes GP-nek lehet érdemi esélye a futamgyőzelmekre és a bajnoki címre. Utóbbi együttes színre lépése igazi csemegének ígérkezik: a csillagos márka másfél évtizeden át a McLaren exkluzív partnere volt, saját csapattal 1955 óta először képviseltetik magukat az F1-ben, ráadásul nem kisebb nevet ültetnek az egyik Ezüstnyíl volánja mögé, mint a három év után visszatérő hétszeres világbajnok Michael Schumachert.

Akadnak olyanok is, akik korábban oszlopos tagjai voltak a versenyzői mezőnynek, az idei évre viszont nem jutottak volánhoz. A hiányzók listáján a legnagyobb név a 2007-es világbajnok Kimi Räikkönen, akit a tervezettnél egy évvel korábban váltott fel Fernando Alonso a Ferrarinál, s mivel a McLarennel nem tudott megállapodni, inkább a rali-vb-t választotta, ahol a Citroen juniorcsapatának tagjaként versenyez. Giancarlo Fisichella másfél, Nick Heidfeld pedig egy évtized után nem lesz ott az évadnyitó rajtrácsán: előbbi - miután tavaly, idény közben váltott csapatot - a Ferrarinál, utóbbi a Mercedesnél vállalt tesztpilótai státuszt.

Újonc együttesként érkezik a Lotus, a Virgin Racing és a Hispania Racing F1, változatlan névvel, de a bajor márka támogatása nélkül indul a BMW-Sauber, míg a USF1 elnevezésű amerikai kezdeményezés hosszas kálváriája kudarccal végződött. A Charlotte-i csapat helyét a sportág történetének első szerb alakulata, a Stefan GP akarta átvenni, amely a Toyota idei csomagjával, a japán márka támogatásával, valamint Kazuki Nakajimával és az 1997-es világbajnokkal, Jacques Villeneuve-vel vágott volna neki a küzdelmeknek.

Az FIA az utolsó pillanatokig kivárt, sokadszorra is nemet mondott az ötletgazda Zoran Stefanovicsnak, így biztossá vált, hogy 24 autó alkotja az idei mezőnyt. Ezzel együtt kimarad Villeneuve is, pedig a kanadai visszatérésével öt világbajnok lehetett volna a mezőnyben.

A csapatok összeállítása, a versenyek menetrendje, az első tesztek tapasztalatai az Autómenedzser.hu összefoglalójában.

Hirdetés
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.