2009. november. 18. 04:21 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. november. 17. 23:05 Autó

Fizet a biztosító, ha nyári gumival történik a baleset?

Sem a törvényalkotó, sem a felelősségbiztosítók nem írják elő a téli gumi használatát. Ez azt jelenti, hogy a balesetet szenvedők a nyári gumikkal történt balesetek után sem távoznak üres kézzel. De nem minden esetben.

A gépjármű felelősségbiztosítás fedezi a balesetet szenvedő kárát, függetlenül attól, hogy az okozó téli vagy nyári gumival közlekedett. A teljes körű casco biztosítás állja a javítás költségét a saját járművön. A kivétel, azaz mentesülésre okot adó körülmény, ha a gépjárművel súlyosan elhanyagolt műszaki állapotú kormány- és/vagy fékberendezéssel és/vagy gumiabronccsal közlekednek. Ha egy gépkocsi balesete az elhanyagoltság miatt vagy egyértelműen a nem megfelelő gumi miatt következett be, akkor ez jogalapot teremthet a részleges kártérítésre vagy a kár elutasítására. És nem csak a casco esetében. Ha bizonyíthatóan a gumik rossz állapota okozta a balesetet akár arányosíthat a biztosító, sőt akár a kár összegét követelheti az ügyfelén.

A jelenleg (december 31-ig) hatályos 190/2004. (VI. 8.) kormányrendelet a gépjármű üzembentartójának kötelező felelősségbiztosításáról rögzíti azokat a visszkereseti lehetőségeket, amelyek alapján a biztosító visszakövetelheti az okozott kárt az üzembentartótól, amennyiben "a balesetet a gépjármű súlyosan elhanyagolt műszaki állapota okozta" (a rendelet 34. paragrafusának 1/e pontja). A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást szabályozó kormányrendelet tartalmaz egy olyan kitételt, hogy amennyiben a balesetet a gépkocsi súlyosan elhanyagolt, gondatlan állapota okozta, akkor a biztosítónak 500 ezer forint visszakövetelési joga van a kárrendezést követően a gépjármű üzembentartójával szemben. A 2010. január 1-jén hatályba lépő 2009. évi LXII. törvény (a gépjármű felelősségbiztosításról) ezt az összeget 750 ezer forintra módosítja. A 34. paragrafus 3. pontja kimondja: "Ha az üzemben tartó az (1) bekezdés e) pontjában meghatározott esetben köteles a megtérítésre, a teljesített szolgáltatások keretei között egy biztosítási eseménnyel kapcsolatban a biztosító, a Nemzeti Iroda, valamint a Kártalanítási Számla kezelője legfeljebb 750 ezer Ft-ig érvényesítheti követelését."

© www.focus.de
Németországban hasonló a helyzet, ám ott a biztosított félnek aggódnia kell, ha a baleset oka egyértelműen a nyári gumikra vezethető vissza. Ilyenkor a biztosító társaság csökkentheti a biztosítási kár fedezetét. Az, hogy mennyivel kevesebbet fizet, az adott esettől függ, szükség esetén bevonják a bíróságot. A Német Közútforgalmi Hivatal nem írja elő kötelezően a téli gumikat, csupán 2006 óta megköveteli az időjárásnak megfelelő gumik használatát. Aki ezt nem tartja be, legalább 20 euró pénzbírság megfizetésére kötelezhető. Aki másokat akadályoz emiatt, arra 40 euró bírságot is kiróhatnak és még egy pontot is kap.

Ausztriában előírják a szezonális gumi használatát november 1. és április 15. között. Aki ebben az időszakban téli gumi nélkül közlekedik az alpesi országban, büntetésre számíthat, legrosszabb esetben még az autóját is elkobozhatják.

* * * Gondoskodjon családja anyagi biztonságáról nehéz helyzetben is

A jelenlegi nehéz, bizonytalan gazdasági helyzetben még fontosabb a család anyagi védelme. A Bankmonitor Biztonság biztosítás választásával nehéz helyzetben a családnak legalább a hitelei törlesztésével nem kell foglalkoznia.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.