Újabb mélytengeri kutatást indít a Titanic roncsait megtaláló oceanográfus. A 69 éves Robert Ballard és csapata az Égei-tenger, a Fekete-tenger és a Földközi-tenger vizeit járja majd. Elsüllyedt hajók, tárgyi leletek, műkincsek és ősi civilizációk után kutatnak.
A négy távirányítású megfigyelő eszközzel és hanglokátorral felszerelt kutatóhajó egy törökországi kikötőből indult négyhónapos útjára múlt héten, annak reményében hogy víz alatti városok, tengeralatti vulkánok és meleg vízkitörések nyomaira bukkan majd.
Ballard, aki csak később csatlakozik az expedícióhoz, a connecticuti Mystic Akváriumban rendezett sajtótájékoztatónkon elmondta: bár vannak konkrét elképzelései azzal kapcsolatban, hogy a csapata mit talál majd, valójában az ismeretlent kutatják.
A 15 fős, tudósokból álló legénységével a fedélzetén a 64 méteres kutatóhajó útja során a Gorringe tengeralatti hegylánc, a Szicíliai-szoros valamint Hellén- és a Lipari-szigetek menti vulkánikus ív mentén halad majd. A kutatás a tervek szerint novemberben ér majd véget Izrael partjainál.
Az expedíció nagy újítása, hogy a kutatócsoport video- és hangfelvételeit online formában elérhetővé teszik, a Mystic Akvárium vetítőtermében pedig egy szakértő csoport vezetésével bemutatják, illetve megvitatják a rögzített anyagok alapján a legújabb eredményeket.
Robert Ballard vezetésével egy nemzetközi csoport találta meg 1985-ben a Titanic roncsait az Atlanti-óceán északi részén. Egyéb mélytengeri kutatásai során Ballard rábukkant Bismarck egyik hadihajójára valamint a PT-109 amerikai torpedóhajóra. Mindemellett az ő nevéhez fűződik a Mystic Akváriumot működtető Tengerkutató Alapítvány létrehozása is.