Magyarország négyötöde biodiverzitás szempontjából már sivatag – figyelmeztet Gyulai Iván ökológus. Hogyan függ össze a bioszféra immunrendszere és a sajátunk? Miért gyengül az előbbi? Mit lehet ez ellen tenni? Mire jó a csiganyál, és mitől egészségesebb a hernyórágta saláta? Kiderül a zCast friss adásából, amelyben a biodiverzitás helyzetét vesézzük ki.
Mit jelent a biodiverzitás, miből ismerjük fel, ha rendben van, és mi lesz, ha csökken? Ezekkel a kérdésekkel indul a zCast ötödik évadjának ötödik része. Fait Federika vendége ezúttal Gyulai Iván ökológus, a biodiverzitás-barát kert kezdeményezés megalkotója és az Ökológiai Intézet a Fenntartható Fejlődésért Alapítvány elnöke, aki elmagyarázza, hogyan működik a bioszféra immunrendszere, és rávilágít, hol látni igazán, hogy nagy bajban van a biodiverzitás.
Például most hiába próbálnánk meg egy ablaknál az este kiszűrődő lámpafénynél lepkegyűjteményt összeállítani, ami neki gyerekkorában még sikerült. Vagy hogy Magyarország területének négyötöde biodiverzitás szempontjából már most sivatag. Ez pedig nem véletlen, hiszen jelentős konfliktus áll fenn az általunk használt területek funkciói között: főként az ellátó funkció nyomja el a többit. De mit tudunk mi tenni ellene gazdálkodóként vagy városi emberként? Gyulai Ivánnal erről is beszéltünk.
Az ökológus szerint szerencsés volna, ha nagyobb kíváncsisággal fordulnánk az élővilág felé, amivel együtt tudunk csak fennmaradni. A beszélgetés végén arra a kérdésre is választ kapunk, miért jobb az egészségünknek az a saláta, amit egy kicsit megrágott a hernyó.
Kövesse és hallgassa meg a HVG Podcastok műsorait az alábbi platformok bármelyikén: Spotify, Apple Podcasts, SoundCloud, YouTube
Vagy iratkozzon fel a zCast csatornájára itt: Spotify, Apple Podcasts
- 00:00 Intro
- 01:29 Mit jelent a biológiai sokféleség?
- 06:04 Hogyan lehet felismerni, ha egy területen rendben van a biodiverzitás?
- 08:19 Milyen hosszú távú következményei vannak a biodiverzitás csökkenésének?
- 11:34 Az életmódunkkal van a probléma, vagy tényleg kezd túlnépesedni a Föld?
- 13:42 Milyen – a szúnyogirtáshoz hasonló – károsítók csökkentik a biodiverzitást?
- 20:18 Mire hiányzik a szemléletváltáshoz?
- 24:48 Mit tehetnek a városiak a biodiverzitás megőrzéséért és helyreállításáért?
- 32:00 Tippek azoknak, akik biodiverzitás-barát kertet szeretnének
- 44:00 Mekkora az időigénye valójában egy ilyen kertnek?
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”
Hogy Major Erik generációja egyik legjobb színésze, az is jelzi, hogy háromszor is jelölték a legígéretesebb pályakezdő díjára, és idén meg is nyerte a Színházi Kritikusok Céhe elismerését. A Radnóti Színház színészével bűnöző édesapja örökségéről, szeretetlenségről és arról is beszélgettünk, miért érezte úgy, visszaadhatja élete egyik legfontosabb főszerepét.