A másfél fokos átlagos melegedési mértéket kellene tartanunk a század végéig, ha el akarjuk kerülni a klímaváltozás legdurvább hatásait. Már egy éve folyamatosan nem sikerül.
Meghaladta az 1,5 Celsius-fokot a globális felmelegedés átlagos mértéke az elmúlt 12 hónapban – derült ki a Copernicus Climate Change Service adataiból, amik a klíma “nagy és folyamatos” változására utal az intézet szerint.
A júniusi és júliusi hőmérsékletek minden korábbi rekordot megdöntöttek, és ennek nyomán is
a föld átlaghőmérséklete az elmúlt egy évben pontosan 1,64 Celsius-fokkal volt magasabb, mint az iparosodás előtti, 1850-1900 közötti mért átlagértéknek.
Ezzel ugyanakkor még nem jelenthető ki, hogy elbuktuk a 2014-es Párizsi klímacélokat, amelyek értelmében a század végéig 1,5 Celsius fok alatt kell tartani a globális melegedés mértékét, mivel nem éves, hanem évtizedes átlagban kell mérni, emlékeztet a Guardian. Ugyanakkor már most rengeteg ember életére gyakorol negatív hatást az extrém hőhatás, és a szélsőséges időjárási jelenségek.
Azzal pedig, hogy ilyen hosszan folyamatosan magas az átlaghőmérséklet, egyre nagyobb a valószínűsége a klimatikus fordulópontok bekövetkeztének.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?
Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?