Közel egy órán keresztül ostromolt egy vitorlás jachot kardszárnyú delfinek egy csoportja a Gibraltári-szorosban. A lengyel jacht irányíthatatlanná vált és léket is kapott. Hiába vették vontatókötélre, a kikötőbe már nem jutottak el vele.
Újabb jachtot tettek tönkre az orkák a Gibraltári-szoros térségében. Ezúttal a lengyel Morskie Mile hajós utazásszervező közepes méretű vitorlás jachtja, a Grazie Mamma volt az áldozat.
Kardszárnyú delfinek (vagy orkák, gyilkos bálnák) egy csoportja október utolsó napján támadt rá Grazie Mammára a tengerszoros marokkói partjai közelében, és 45 percen keresztül ostromolta: szándékosan újra és újra nekiúsztak a kormánylapátnak, megrongálva a hajót, aminek következtében a víz be is tört a hajótestbe.
A hajó személyzete a marokkói haditengerészettől kért segítséget, amelynek egyik hajója vontatókötélre vette, és elkezdte a kikötőbe vontatni a Grazie Mammát, de a hajó a Tanger-Med kikötő előtt elsüllyedt. A rajta tartózkodókat még előtte kimentették – derül ki a társaság Facebook-bejegyzéséből.
A lengyel jacht immár sokadik áldozata az óceánok legintelligensebb, gyakran csapatban vadászó csúcsragadozóinak. A tengeri emlősök viselkedésével kapcsolatban több magyarázat is létezik. Van olyan kutató, aki szerint csak játszanak, míg mások úgy vélik, hogy egyfajta bosszúról lehet szó: az egyik állat megsebesült két hajó ütközésekor, és erre agresszívan reagált, amit eltanultak tőle a társai, de olyan elmélet is létezik, hogy mindez csupán gyakorlás: a bálnák vadászatát tanulják a fiatal állatok.
Ezért támadhatják a kardszárnyú delfinek a vitorláshajókat
Újabb teóriával bővült azon magyarázatok tárháza, amelyek arra próbálnak fényt deríteni, miért szaporodtak meg az utóbbi években Spanyolország partjainál a vitorlások elleni orca-támadások.
Borítóképünk illusztráció, a rajta szereplő orka nem a támadók egyike.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is
Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.