Úgy tűnik, hogy minden idők legforróbb nyarát minden idők legmelegebb ősze követi. 2023-ban június, július, augusztus és szeptember is globális melegrekordot döntött, sőt az október is szokatlanul melegen indult.
A legfrissebb adatok alapján 2023 szeptembere volt a legmelegebb szeptember, amióta az emberiség képes hőmérsékletet mérni. Mivel idén ez már zsinórban a negyedik olyan hónap, ami melegrekordot döntött, gyakorlatilag borítékolható, hogy 2023 is a legmelegebb év lesz.
A korábbi szeptemberi hőségrekordot 2020 tartotta, ezt elképesztően nagy, félfokos különbséggel múlta felül az idei havi átlag az Európai Unió Kopernikusz Éghajlatváltozási Szolgálata által szerdán közzétett adatok szerint.
Samantha Burgess, a Kopernikusz igazgatóhelyettese a CNN szerint ezzel kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy ez a „példátlanul magas” rekord minden idők legforróbb három nyári hónapját követte.
A szeptember idén inkább egy szokatlanul forró júliushoz hasonlított, a levegő globális átlaghőmérséklete 16,38 Celsius-fok volt, ami 0,93 Celsius-fokkal melegebbé tette a hónapot az 1991 és 2020 között mért átlaghoz képest, és 1,75 Celsius-fokkal melegebb volt, mint az iparosodás előtti korszak szeptemberi átlaga.
Ez jóval meghaladja az 1,5 Celsius-fokos küszöbértéket, amelyre az országok a párizsi éghajlat-változási megállapodás értelmében korlátozni kívánják a globális felmelegedést. Bár a megállapodás a hosszú távú átlaghőmérsékletekre összpontosít, a szeptemberi rendkívüli hőség - amely a valaha mért legmelegebb nyarat követte - előrevetítette, hogy mire számíthat a világ, ha az emelkedő hőmérséklet felerősíti a szélsőséges időjárást:
- pusztító árvizek söpörtek végig Líbián, amelyek több ezer ember halálát okozták;
- többtucatnyian haltak meg Görögországban, Bulgáriában és Törökországban a hőség miatt;
- Kanada soha nem látott erdőtüzekkel küzdött;
- Dél-Amerika egyes részeit rekordmeleg perzselte fel;
- New Yorkot pedig rekordmennyiségű csapadék öntötte el.
Az óceán hőmérséklete szeptemberben is a rekordokat döntötte meg. A tengerfelszíni átlaghőmérséklet elérte a 20,92 Celsius-fokot, ami a valaha mért legmagasabb szeptemberi adat. Sőt, idén augusztust leszámítva nem volt olyan hónap, amikor melegebb lett volna a tengerfelszíni átlaghőmérséklet.
Az antarktiszi tengeri jég szintén rekordalacsony értéket ért el az év ezen időszakában.
Még októberben is kevés jele van a hőség enyhülésének. Spanyolországban, Lengyelországban, Ausztriában és Franciaországban, már megdőltek az októberi melegrekordok – nyilatkozta Maximiliano Herrera, a szélsőséges hőmérsékleteket nyomon követő klímakutató és időjárástörténész.
Amit Európa október első három napjában tapasztalt, az „az európai történelem egyik legszélsőségesebb (éghajlati) eseménye volt" – írta Herrera kedden a Twitteren.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot
Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.