Nagy felháborodást keltett, hogy az önkormányzat érvényt akart szerezni a törvényeknek az illegálisan a Balatonba telepített stégekkel kapcsolatban Balatonmáriafürdőn. Most egyet visszaléptek.
Elkezdték felszámolni az illegális stégeket az utóbbi hónapokban több Balaton-parti településen is. A lépés különösen Balatonmáriafürdőn okozott nagy felháborodást annyira, hogy az önkormányzat – részben legalábbis – meghátrált: kezdeményezte a vízügynél, hogy egyes stégek fennmaradhassanak – írj a Hirbalaton.hu.
A település partján található 200 stég legalább 60 százalékának nincs engedélye, és a több mint 120 stégbejáró közül – kivéve az önkormányzat által létesítetteket – alig néhány jogszerű. Mint a lap beszámolt róla, a stégek felszámolásával kapcsolatos augusztusi lakossági tájékoztató indulatos hangulatban, bekiabálásokkal tarkítva zajlott.
Galácz György, a település polgármestere szerdán adott ki közleményt, amiben arról írt az ingatlantulajdonosoknak, hogy “azért mindannyiunknak el kell fogadni, hogy csak szabályozott keretek között lehet olyan feltételt kialakítani, ami megfelel a természet használójának és a természetnek is”.
zCast: Így válhat kopár betonmedencévé a Balaton
Ha nyár, akkor Balaton - de meddig? Fenntarthatósági podcastunk legfrissebb adásában azt néztük meg, hogyan lehet megőrizni legnagyobb tavunkat, hogyha folyamatosan fogy belőle a víz, a parton pedig a hely fogy a gigaberuházások, mint például a Club Aliga miatt.
A közleményből kiderül, hogy 21 helyszín esetében kérték a vízügytől, hogy vizsgálja felül, és engedélyezze utólag a vízbejárókat. Mint a polgármester írta, a vízügy az illetékes Veszprém Vármegyei Kormányhivataltól szerzett mindehhez hozzájárulást, amit a hivatal meg is adott, de több feltételt is támasztottak:
- a közösségi használatban lévő stégek engedélyezése jöhet szóba,
- öt évre mederbérleti szerződést kell kötni a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság Balatoni Vízügyi Kirendeltségével,
- a szerződést a helyi közösségeket képviselő megbízottak: magánszemélyek, gazdasági, társaságok vagy egyesületek köthetik,
- öt éven belül úgy kell átalakítaniuk a stégeket, hogy azok megfeleljenek a természetvédelmi feltételeknek.
A Balaton-parton azonban nem csak az illegális stégek okoznak problémát, erről korábban videós riportban is beszámoltunk:
Illegálisan házhoz viszik a Balatont és darabokra szaggatják a partot, ez így nem maradhat - videoriport
Engedély nélküli stégek, szaletlik, a telekhatáron túl, a tó felé nyújtózkodó kerítések, markolóval házhoz vitt tóvíz - évek óta zajlanak az illegális mederfoglalások és szabálytalanságok a Balaton-parton. Az önkormányzatok tehetetlenek, a hatóságok pedig széttárják a kezüket, de úgy tűnik, valami végre történni fog. Videoriport.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?
Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?