Zhvg hvg.hu 2023. augusztus. 31. 10:26

11 ezer hordó hamisan címkézett veszélyes hulladék került Abasárra a hírhedt bátonyterenyei akkufeldolgozóból

Több mint százmilliós büntetést kapott a cég, amelynek hordóin még a feliratok is hamisak voltak.

A hevesi kormányhivatal határozata szerint 103 millió forintos büntetést szabtak ki az abasári, illegálisan tárolt akkumulátorhulladék ügyében – írja az Átlátszó.

A határozatból több fontos dolog is kiderült a 11 ezer hordóban tárolt, 1700 tonnányi hulladékról.

Egyrészt, a kormányhivatal megállapította, hogy a hordókon lévő felirat hamis volt, az azokban tárolt hulladék valójában veszélyes. Másrészt azt is megállapították, hogy a veszélyes hulladék engedély nélküli raktározásával megvalósult a környezetveszélyeztetés vétsége.

Ráadásul az Átlátszó arra is talált bizonyítékot, hogy a dél-koreai tulajdonú SungEel Kft. Bátonyterenyén lévő akkumulátorüzeméből származik az illegálisan tárolt veszélyes hulladék: a cég neve szerepelt ugyanis a szállítóleveleken.

A SungEel Kft.-nek Szigetszentmiklóson és Bátonyterenyén is van akkumulátor-újrahasznosító üzeme, amelyeknek már több nyilvános botránya is volt:

Ahogy arról korábban már részletesen írtunk, az akkucellákban használt lítiumot a jelenlegi technológiával alig tudják újrahasznosítani, nem csak Magyarországon, hanem az egész világon. Emiatt áll fenn annak a komoly veszélye, hogy ezek a cellák veszélyesanyag-raktárakba, vagy akár illegális telepekre kerülnek.

Az akkumulátorgyártással összefüggő, nyilvánosságra került magyarországi baleseteket korábban ebben a cikkünkben tettük térképre:

A Nagy Akkubotránytérkép - összegyűjtöttük a gyárak környezetszennyezéseit, baleseteit és szabályszegéseit

Rosszullétek, tűz, robbanás, habzó csatornák, halálos kimenetelű munkahelyi balesetek - az elmúlt másfél évben több alkalommal hallhattunk hasonló híreket az épülő és a már működő akkugyárakról. A beruházások bírálói és az érintett helyiek ezekre is hivatkozva tiltakoznak folyamatosan a beruházások ellen, a kormánypárti politikusok viszont azzal érvelnek, a gyárak a legszigorúbb előírások szerint működnek.

Sőt, kikértük a kormányhivataloktól az akkugyárakat érintő határozatokat, ezek alapján a hvg360 cikksorozatában tárjuk fel, hogy mik történtek az elmúlt három évben a Távol-Keletről idetelepült gyárakban.

Az első részben, amelyben a komáromi és az iváncsai gyárakban történt eseteket mutatjuk be, mérgezések sora, áramütés, ismeretlen gázok és kigyulladt gyártósor is szerepel a példák között.

Anett a soron még dolgozott, Niki a mosdóban már hányt - jegyzőkönyvek tanúskodnak a súlyos akkugyári balesetekről

Mérgezések sora, áramütés, ismeretlen gázok, kigyulladt gyártósor - ez csak néhány példa azon balesetek közül, amik az utóbbi években történtek a magyarországi akkumulátorgyárakban. Kikértük a kormányhivataloktól az akkugyárakat érintő határozatokat, ezek alapján tártuk fel, mik történtek az elmúlt három évben a Távol-Keletről idetelepült gyárakban.

 

tudatos mindennapok
Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.