Zhvg hvg.hu 2023. augusztus. 31. 10:26

11 ezer hordó hamisan címkézett veszélyes hulladék került Abasárra a hírhedt bátonyterenyei akkufeldolgozóból

Több mint százmilliós büntetést kapott a cég, amelynek hordóin még a feliratok is hamisak voltak.

A hevesi kormányhivatal határozata szerint 103 millió forintos büntetést szabtak ki az abasári, illegálisan tárolt akkumulátorhulladék ügyében – írja az Átlátszó.

A határozatból több fontos dolog is kiderült a 11 ezer hordóban tárolt, 1700 tonnányi hulladékról.

Egyrészt, a kormányhivatal megállapította, hogy a hordókon lévő felirat hamis volt, az azokban tárolt hulladék valójában veszélyes. Másrészt azt is megállapították, hogy a veszélyes hulladék engedély nélküli raktározásával megvalósult a környezetveszélyeztetés vétsége.

Ráadásul az Átlátszó arra is talált bizonyítékot, hogy a dél-koreai tulajdonú SungEel Kft. Bátonyterenyén lévő akkumulátorüzeméből származik az illegálisan tárolt veszélyes hulladék: a cég neve szerepelt ugyanis a szállítóleveleken.

A SungEel Kft.-nek Szigetszentmiklóson és Bátonyterenyén is van akkumulátor-újrahasznosító üzeme, amelyeknek már több nyilvános botránya is volt:

Ahogy arról korábban már részletesen írtunk, az akkucellákban használt lítiumot a jelenlegi technológiával alig tudják újrahasznosítani, nem csak Magyarországon, hanem az egész világon. Emiatt áll fenn annak a komoly veszélye, hogy ezek a cellák veszélyesanyag-raktárakba, vagy akár illegális telepekre kerülnek.

Az akkumulátorgyártással összefüggő, nyilvánosságra került magyarországi baleseteket korábban ebben a cikkünkben tettük térképre:

A Nagy Akkubotránytérkép - összegyűjtöttük a gyárak környezetszennyezéseit, baleseteit és szabályszegéseit

Rosszullétek, tűz, robbanás, habzó csatornák, halálos kimenetelű munkahelyi balesetek - az elmúlt másfél évben több alkalommal hallhattunk hasonló híreket az épülő és a már működő akkugyárakról. A beruházások bírálói és az érintett helyiek ezekre is hivatkozva tiltakoznak folyamatosan a beruházások ellen, a kormánypárti politikusok viszont azzal érvelnek, a gyárak a legszigorúbb előírások szerint működnek.

Sőt, kikértük a kormányhivataloktól az akkugyárakat érintő határozatokat, ezek alapján a hvg360 cikksorozatában tárjuk fel, hogy mik történtek az elmúlt három évben a Távol-Keletről idetelepült gyárakban.

Az első részben, amelyben a komáromi és az iváncsai gyárakban történt eseteket mutatjuk be, mérgezések sora, áramütés, ismeretlen gázok és kigyulladt gyártósor is szerepel a példák között.

Anett a soron még dolgozott, Niki a mosdóban már hányt - jegyzőkönyvek tanúskodnak a súlyos akkugyári balesetekről

Mérgezések sora, áramütés, ismeretlen gázok, kigyulladt gyártósor - ez csak néhány példa azon balesetek közül, amik az utóbbi években történtek a magyarországi akkumulátorgyárakban. Kikértük a kormányhivataloktól az akkugyárakat érintő határozatokat, ezek alapján tártuk fel, mik történtek az elmúlt három évben a Távol-Keletről idetelepült gyárakban.

 

tudatos mindennapok
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.