25 állam, ahol a globális lakosság egynegyede él, minden évben felhasználja szinte az egész vízkészletét, a világ lakosságának fele pedig évente legkevesebb egy hónapig szintén szembekerül ezzel a problémával - ezzel a drámai megállapítással kezdi jelentését a World Resources Institute.
A legnagyobb a vízhiány a következő országokban: Bahrein, Ciprus, Katar, Kuvait, Libanon és Omán.
Ha a térképre nézünk, akkor azt látjuk, hogy a leginkább vízhiányos régió a Közel-Kelet és Észak-Afrika. Itt a lakosság 83%-a kénytelen szembenézni a vízhiánnyal. Nem sokkal jobb a helyzet Dél-Ázsiában sem: ott a lakosság 74%-a van ebben a szorult helyzetben.
1 milliárd emberrel több él majd ezeken a területeken
2050-ben sokkal drámaibb lehet a helyzet, mert megnő a lakosság, miközben a vízkészletek maradnak. Az előrejelzések szerint 20-25%-kal lesz magasabb a globális vízigény 2050-ben, mint jelenleg. A fejlett országokat jóval kisebb veszély fenyegeti, hiszen ott a vízigény valószínűleg nem nő jelentősen. Épp ezzel ellenkezőleg, Afrika vízhiánya drámaivá válhat a következő évtizedekben a nagy népszaporulat miatt. A Szaharától délre egyelőre még nincs nagy vízhiány, de ez gyorsan megváltozhat, 163%-kal nőhet meg a vízigény a maihoz képest 2050-re. Latin-Amerikában “mindössze“ 43%-kal számolnak. Afrika a nagy népességnövekedéssel és vízfelhasználással dinamikusan fokozhatja a gazdaság teljesítményét, de ezt fékezheti a vízhiány, amely átlagosan 6%-ot csíp le a potenciális GDP-növekedésből.
A globális GDP csaknem egyharmadát, 31%-ot befolyásolhatja kedvezőtlenül a vízhiány 2050-ben - jósolják a szakértők. Négy népes ország különösen nagy gondban lesz: India, Mexikó, Egyiptom és Törökország. Ha nincs elég víz, akkor az aszály nagy károkat okozhat a mezőgazdaságnak, egész iparágak állhatnak le, és mindenkinek szembe kellene nézni áramszünetekkel. Indiában ezt már ki is próbálhatták 2017 és 2021 között, amikor a vízhiány miatt nem tudták hűteni az erőm űveket, és emiatt az ország 8,2 terrawattóra energiát veszített.A világ élelmiszerbiztonsága is veszélybe kerülhet, mert vízhiány lesz az öntözött földek 60%-án. Ennek következtében kár érheti a cukornád-, a búza-, a rizs- és a kukoricatermést.
A World Resources Institute szakértői minden országnak egységes vízgazdálkodási program kidolgozását javasolják hosszú távra. A Világbank és más nemzetközi pénzintézetek pedig úgy támogathatnák a legjobban a vízhiány elleni harcot, ha elengedik a fejlődő államok adósságának egy részét cserében azért, hogy azok átfogó vízgazdálkodási programot dolgoznak ki.
A már jelenleg is vízhiánnyal küszködő országokban még inkább koncentrálni kellene a megújuló energiaforrásokra, mint a szél- vagy a napenergia, mert azok vízigénye jóval kisebb mint a hagyományos energia termelő ágazaté.
Magyarország helyzete viszonylag kedvező, mert a vízhiányos listán csak a 127-ik, és abba a csoportba került, ahol csak a megújuló víz készletek 10-20%-át használják fel egy évben. A 164 államot tartalmazó listán mögöttünk van Svájc, vagyis ott egy kicsit jobb a helyzet, de messze megelőz minket a vízhiány tekintetében Németország, amely a 69-ik listán - írja a World Resources Institute jelentése.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
A felfordulás éve – 2024 képekben
A világ több pontja is forrongott idén, elhúzódó konfliktusok, váratlan bukások és győzelmek kerültek a címlapokra. Sok idei eseménynek pedig a jövő évünkre is hatása lesz. Képekben idézzük fel 2024 meghatározó pillanatait.