Zhvg Ballai Vince 2023. május. 14. 11:00

Buzgárként tört fel a toxikus fémekben dús lötty Lőrinciben, és most is környezetszennyezés fenyeget

Ballai Vince
Szerzőnk Ballai Vince

Veszélyes szennyezőanyag szivárgott tavaly nyáron a környezetbe a lőrinci pernyehányóban üzemelő lerakóból, nem is először. A júliusban kifolyt folyadékban olyan koncentrációban találtak toxikus fémeket, amilyet át sem vehettek volna a telepen. Ráadásul a veszélyes lötty olyan több tízezer köbméternyi anyagot tartalmazó tárolómedencéből szivárgott, ahol semmi keresnivalója nem volt. Ezt állapította meg a környezetvédelmi hatóság, amely környezetveszélyeztetés miatt részben eltiltotta a tevékenységtől, és környezetvédelmi felülvizsgálatra is kötelezte a céget. A vállalkozás bíróságon támadta meg a határozatokat.

Zhvg
Friss cikkek a témában

Környezetveszélyeztetés miatt korlátozta a Heves Megyei Kormányhivatal környezetvédelmi osztálya a Reg Kft. hulladékgazdálkodási tevékenységét, egyúttal részleges környezetvédelmi felülvizsgálati eljárás lefolytatására is kötelezte a vállalkozást.

A cég üzemelteti az egykori Mátravidéki Hőerőmű pernyehányójában működő veszélyeshulladék-tárolót, amelyből tavaly nyáron olajos folyadék szivárgott egy közeli legelőre és a Zagyva árterébe, miután a rendkívüli aszályos időjárásban megrepedt a tározó gátja.

Megrepedt egy gát, szennyvíz folyt ki egy veszélyeshulladék-tárolóból Lőrinciben

Olajos szennyvíz folyt ki a lőrinci veszélyeshulladék-lerakóból hétfőn. A cég megkezdte a kifolyt szennyvíz felszivattyúzását. Helyi aktivisták attól tartanak, hogy a szennyezett folyadék beszivárog a talajba.

A tavaly októberi határozattal a kormányhivatal megtiltotta, hogy hulladékot öntsenek a lerakó két, összesen több mint 50 ezer köbméteres “szennyvíziszap leürítő” medencéjébe, valamint további két, összesen közel 12 ezer köbméteres “olajos” medencéjébe. Egészen addig tilos használniuk ezeket – ellenkező esetben bírságot is kilátásba helyeztek –, amíg le nem zárul az ügyben született másik kormányhivatali határozatban elrendelt részleges környezetvédelmi felülvizsgálat.

Régi történet

A pernyehányó az 1995-ig Lőrinciben működött Mátravidéki Erőműhöz tartozott, de területe már az 1940-es évektől hulladéklerakóként szolgált. Az erőműből ide hordták a Petőfibányán 1973-ig bányászott lignit (majd utána olaj) elégetése során keletkezett pernyét és salakot, de más ipari hulladékokat – gumigyárból és műanyagüzemből is – leraktak itt. A Reg Kft. 1992 óra végzi a terület rekultivációját, mint a honlapján olvasható “a mindenkori törvényeknek megfelelően”.

A környezetvédelmi felülvizsgálat során elrendelték, hogy a lerakó több tároló medencéjét is ellenőrizzék, ugyanakkor az érintett medencék “tartalmának a komposztálási és az enzimes kezelési technológiában történő hasznosítása” továbbra is folytatható, vagyis csak az újabb anyagok elhelyezését tiltották meg, a már ott lévők kezelését nem – derült ki a hvg.hu birtokába került dokumentumokból.

A határozatokban arra is utalnak, hogy a döntés bírósági felülvizsgálata folyamatban van a Miskolci Törvényszéken, vagyis az érintett Reg Kft. – mint azt a cég a hvg.hu megkeresésére is megerősítette – bíróságon támadta meg a döntést. A tárgyalás 1-2 hónapon belül lehet, információink szerint jelenleg a szakértői vizsgálat zajlik.

Az ügybe belépett a kormányhivatal oldalán Hatvan városa is – amelynek lakói évek óta panaszkodnak a tároló felől érkező kellemetlen szagokra, és aggódnak – több lőrinci lakossal egyetemben a tároló jelentette környezeti kockázatok, és a szennyezőanyagok esetleges egészségkárosító hatásai miatt. Lőrinci önkormányzata ugyanakkor – bár a lehetősége meglett volna rá – nem csatlakozott a perhez egyik fél oldalán sem, amit az Egriügyek.hu híradása alapján több helyi is kritizált.

 

Az elviselhetetlen bűz miatt tüntettek a helyiek a lőrinci hulladéklerakó ellen

2035-től már nem lehet új benzines és dízeles autókat értékesíteni az EU-ban, így az eddiginél is gyorsabban terjedhetnek el az elektromos autók. Utánajártunk annak, hogy hol tart most az e-autózás széles körű elterjedéséhez vezető úton Magyarország.

A környékbeliek nem alaptalanul aggódnak. Egyrészt vannak korábbi rossz tapasztalatok: a Lőrinci északi határában fekvő Selypen egykor működő cementgyár éveken keresztül mérgezte azbeszttel a környéket, többeknél alakult ki halálhoz vezető daganatos betegség, két özvegy kártérítési pert is nyert még 2014-ben – nyolc év pereskedés után.

 

Nyolc év pereskedés után nyertek a károsultak a mérgezést okozó selypi eternitgyár ellen

A gyár a hetvenes évektől kezdve veszélyeztette a dolgozók és közelben élők egészségét. Nyolc évet vártak rá, most végre megkaphatja a kártérítést a selypi azbesztgyár károsultjainak egy része. Fejenként 40 millió forintot ítélt meg a bíróság két özvegynek, akiknek férje az azbeszt okozta daganatos betegségben halt meg a 2010-es évek közepén.

Másrészt a tavalyi környezetszennyezés nyomán született kormányhivatali határozatok aggasztó képet festenek nemcsak a szennyezésről, de az üzem tárolómedencéinek állapotáról is. A szennyezésről kiderül például, hogy a két szennyvíziszap-leürítő medencéből kiömlő folyadék egy legelőt és a Zagyvát (pontosabban a folyó árterét) érintette, a hivatal megfogalmazása szerint

buzgárhoz hasonló módon tört elő a folyékony anyag,

ráadásul több helyen is: a 20 ezer köbméteres medencéből öt, a 30,2 ezer köbméteresből pedig két “szivárgási ponton” – olvasható a határozatban, amiben azt is jelezték, hogy ennél több helyen is folyhatott az anyag, épp csak a sűrű növényzet és a balesetveszély miatt ezeket nem lehetett felderíteni.

A cég aztán a kifolyt szennyező anyagot részben szippantós kocsikkal, részben pernyével felitatva szállította el – írták, ám helyi civilek szerint ez csak részben állja meg a helyét, mint a hvg.hu-nak jelezték:

a helyszínen jelenleg is van még maradék szennyezőanyag.

A kormányhivatali dokumentumokban kitérnek arra is, milyen mértékben szennyeződött a környezet, miután mintát vettek a talajból, a Zagyvából és két monitoring kútból, illetve megvizsgálták magát kifolyt anyag összetételét is. A laborvizsgálatok alapján ugyan a talaj nem szennyeződött, a víz nitrát és ammónia-tartalmát, valamint tulajdonságait (elektromos vezetőképesség, oldott oxigén, pH-érték) tekintve pedig nem mutattak ki jelentős határérték-túllépést, ám

a veszélyes anyagok értékei “a felszíni víz tekintetében több komponensre nézve is meghaladták a földtani közeg és a felszín alatti víz szennyezéssel szembeni védelméhez szükséges határértékeket”.

A kifolyt, majd összegyűjtött, és a telepre visszaszállított anyagot vizsgálva pedig arra jutottak, hogy annak legalább 22 komponense haladta meg, “döntően sokszorosan” a talajra vonatkozó határértékeket, továbbá legalább 7 komponense haladta meg, ismét csak “döntően sokszorosan” a szervetlen, nem veszélyes hulladék lerakására szolgáló hulladéklerakókra vonatkozó átvételi határkoncentrációkat. Ennek azért van jelentősége, mert azokban a medencékben, amelyekből kifolyt a szennyezés – mint az a határozatból kiderül – nem is tárolhattak volna ilyen anyagot, mert a két medencében kizárólag szennyvíziszap és szennyvíztisztításból származó – egyébként nem veszélyes – hulladék tárolására lett volna engedélye a cégnek.

 

Lőrinci városközpontja
MTI / Komka Péter

És hogy konkrétan mit találtlak a kifolyt szennyezőanyagban? Egyebek mellett aromás szénhidrogéneket, valamint a környezetben felhalmozódó, mérgező, sokszor rákkeltő hatású, idegrendszer-károsító toxikus fémeket, mint a higany, a cink, a réz, a nikkel. Utóbbiak mennyisége – a kifolyt és elvileg összegyűjtött anyagban, nem a környezetben – ráadásul meghaladta még a veszélyes hulladéklerakókra vonatkozó átvételi határkoncentrációkat is a határozat szerint. Vagyis a cég – amelynek hiába van a telephely más medencéire vonatkozó, a jogszabályokban “C típusúnak” hívott veszélyes hulladék kezelésére vonatkozó engedélye –, még így sem vehette volna át az anyagot.

A hvg.hu az ügyben megkereste a Reg Kft.-t, hogy kommentálják a határozatokban foglaltakat, és rákérdeztünk arra is, miként fordulhatott elő, hogy ilyen veszélyes hulladék folyt ki a nem is veszélyes anyag tárolására szolgáló medencékből, de a cég a folyamatban lévő bírósági eljárásra hivatkozva elhárította a válaszadást.

A kormányhivatal a fentiek alapján mondta ki, hogy

megállapítható a környezetveszélyeztetés ténye,

és előírták minden medence ellenőrző vizsgálatát. A részleges környezetvédelmi felülvizsgálati eljárásról szóló határozatból kiderül, nem ez az első alkalom, hogy szivárgott a tároló. Már 2020 júniusában is volt példa erre, ami után a cég azt állította, hogy megszüntette a szivárgást egy bentonit réteggel, ám a hivatal ennek eredményességét a tavaly történtek fényében kétségbe vonta.

A környezetvédelmi hatóság saját helyszíni szemléi és vizsgálatai alapján azt állapította meg, hogy az érintett medencék szigetelése nem megfelelő, az elvileg erre szolgáló pernyerétegen átszivárog a szennyezőanyag, ezért elrendelte nemcsak a szigetelőanyag megfelelőségének – amit már egy korábbi, Nógrád Megyei Kormányhivatal által lefolytatott vizsgálat sem talált bizonyítottnak –, de a tároló alatti földtani közeg állapotának, szennyezettségének vizsgálatát is.

Megállapították azt is, hogy a laborvizsgálatok eredményei alkalmasak a környezetkárosodást megelőző környezetveszélyeztetés igazolására, és kimondták,

a telephelyről kilépő folyékony anyagokkal összefüggésben a környezetkárosodás bekövetkezésének közvetlen veszélye fennáll, a kimutatott magas szennyezőanyag koncentrációk miatt alkalmasak arra, hogy a környezetben, illetve valamely környezeti elemben közvetlenül vagy közvetve bekövetkező, mérhető, jelentős kedvezőtlen változást, illetve valamely környezeti elem által nyújtott szolgáltatásban közvetlen vagy közvetett, mérhető, jelentős romlást okozzanak.

tudatos mindennapok
Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. március. 29. 20:00

„Iszonyatos stressz az X generáción, hogy felfogja, mit jelent ma az öregedés”

A magyar lakosság több mint 40 százaléka ötven év fölötti, nekik kell elsőként szembenézniük az idő múlásával. Miben más ma az öregedés, mint néhány évtizede? Mi mindent tehetünk, hogy a lehető legjobban éljük meg ezt az időszakot, és mit tehetünk az öregséggel kapcsolatos sztereotípiák ellen, amelyek máig makacsul tartják magukat?